Stephen Hawking ostrzega, że roboty mogą zagrozić istnieniu ludzkości

Kategorie: 

Źródło: www.independent.co.uk
Słynny brytyjski astrofizyk Stephen Hawking stwierdził iż roboty wyposażone w sztuczną inteligencję mogą być "najgorszą rzeczą, jaka może się przytrafić ludzkości". Naukowiec jest przekonany o tym, że inteligentne maszyny nie można uznawać jedynie za twór filmów science fiction a ludzkość powinna być przygotowana na ewentualne przyszłe zagrożenia.

 

Hawking starał się powiedzieć dokładnie to, co uważa na temat robotów i rozwoju sztucznej inteligencji - mózgu maszyn. Dziś, roboty nie posiadają jeszcze na tyle rozwiniętej inteligencji, aby mogły w poważnym stopniu zagrozić ludzkości, jednak prace rozwojowe nadal trwają. Przeznaczane są na to miliony, jeśli nie miliardy dolarów, więc można się spodziewać, że pewnego dnia robot będzie odznaczał się wyjątkową inteligencją.

Roboty i sztuczna inteligencja mają przede wszystkim ułatwić życie przeciętnego człowieka. Stephen Hawking widzi w tym jednak poważne zagrożenie, które nie może być ignorowane ani postrzegane jako wymysł reżyserów. Maszyny stają się coraz bardziej inteligentne i to jest fakt, jednak zdaniem naukowca, nasze dzieło może się kiedyś odwrócić przeciwko nam i doprowadzić nawet do upadku ludzkości.

 

Najlepszym wyjściem byłaby oczywiście całkowita rezygnacja z prac i całkowite porzucenie sztucznej inteligencji, jednak jeśli chcemy korzystać z maszyn, to zdaniem Hawkinga powinniśmy przygotować się na ewentualne zagrożenia. Jednym z nich jest przygotowanie odpowiednich działań na wypadek, gdyby technologia uzyskała zdolność do samodzielnego myślenia i przystosowania się do otoczenia.

 

"Potencjalne korzyści są ogromne. Wszystko, co ma do zaoferowania cywilizacja, jest wytworem ludzkiej inteligencji. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć co możemy osiągnąć, gdy ta inteligencja zostanie spotęgowana przez narzędzia, posiadające sztuczną inteligencję, ale zwalczanie wojen, chorób i ubóstwa będzie znajdować się wysoko na liście każdej osoby. Sukces w tworzeniu sztucznej inteligencji będzie największym wydarzeniem w historii ludzkości. Niestety, może to też być ostatnie wydarzenie, jeśli nie nauczymy się jak unikać zagrożeń" - powiedział Stephen Hawking.

 

Sztuczna inteligencja może przydać się ludzkości, jednak obecnie jest ona implementowana w maszynach, które prowadzą działania wojenne. Autonomiczne systemy w uzbrojonych robotach są najpoważniejszym zagrożeniem, gdyż z czasem to właśnie one będą decydować o tym, kto ma zginąć, a kto ma żyć. To one będą znajdować się na polu walki a pełna autonomizacja oznacza iż to one będą decydować o tym, co robić, a czego nie robić.

 

Wystarczy dodać do tego jeszcze kwestię niespodziewanego uzyskania świadomości oraz czynnik, który spowoduje bunt maszyn. Wystarczy, że roboty uznają człowieka za zagrożenie dla środowiska naturalnego, życia zwierząt bądź dla samej egzystencji inteligentnych maszyn i wojna gotowa - scenariusz z filmu "Terminator" wejdzie w naszą rzeczywistość. 

Źródło: terminator.wikia.com

Stephen Hawking twierdzi również, że sztuczna inteligencja na wysokim poziomie może nawet przewyższyć człowieka w myśleniu a roboty zaczną konstruować swój własny świat lub będą ulepszać ten, który został stworzony przez ludzi. Maszyny mogą nawet tworzyć projekty własnych broni, których człowiek nie będzie w stanie nawet zrozumieć. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby ludzkość zawsze miała pewną możliwość kontrolowania tego, co "myśli" robot, do jakich wniosków dochodzi oraz jakie może mieć zamiary. Ważne jest to, aby ludzkość mogła w ostatniej chwili zapobiec poważnej katastrofie.

 

 

Źródło: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2618434/Artificial-intelligence-worst-thing-happen-humanity-Stephen-Hawking-warns-rise-robots-disastrous-mankind.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Drapanie po głowie

Czyli przeniesiemy się do

Czyli przeniesiemy się do ogrodów zoologicznych a podczas zwiedzania młode robociki będą pytały się swoich rodziców - tato, co to za zwierzę tam w kącie, pije coś z napisem piwo?

Skomentuj