Przełomowa metoda umożliwi pozyskiwanie energii na Marsie

Kategorie: 

Silnik Leidenfrosta - źródło: Jonathan Sanderson/Think Physics/Northumbria University
Zanim pierwsi ludzie wyruszą na Marsa celem jego skolonizowania, naukowcy muszą rozwiązać wiele problemów, które są istotne dla przetrwania w tak obcych i trudnych warunkach. Jednym z nich jest umiejętność pozyskiwania energii, co pozwoliłoby zbudować pierwsze elektrownie na Czerwonej Planecie.

 

Na brytyjskim Uniwersytecie w Northumbria i w Edynburgu opracowano nową technikę, która pozwoli pozyskiwać energię na Marsie. Jak wyjaśniają uczeni, dwutlenek węgla jest szeroko dostępnym surowcem na tej planecie, niczym woda na Ziemi. Dlatego postanowiono skonstruować silnik, który będzie wykorzystywał zjawisko Leidenfrosta, czyli opóźnione parowanie cieczy. Na poniższym nagraniu najprostszy przykład - krople wody poruszające się na odpowiednio gorącym podłożu.

Zjawisko to dotyczy jednak nie tylko wody, ale również zestalonego dwutlenku węgla - suchego lodu, który może lewitować nad gorącą powierzchnią. Brytyjscy uczeni uważają, że można wykorzystać powstającą w ten sposób parę do zasilania silników na Marsie a NASA posiada coraz więcej dowodów na to, że suchy lód może naturalnie występować na tej planecie.

 

Silnik Leidenfrosta może zatem dać przyszłym kolonizatorom Czerwonej Planety zupełnie nowe możliwości. Podobnie jak u nas powstają elektrownie wiatrowe, wodne czy słoneczne, tak na Marsie mogą powstać obiekty, które będą produkować energię elektryczną. Kto wie, być może będą to właśnie pierwsze w historii elektrownie Leidenfrosta.

 

 

Źródło: https://www.northumbria.ac.uk/about-us/news-events/news/2015/03/breakthrough-in-energy-harvesting-could-power-life-on-mars/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika w

 Ilość energi docierającej do

 Ilość energi docierającej do powierzchni ziemi w postaci promieniowania em wynosi ok 1450wat na m2 , pamiętajmy że para wodna pochłania w powietrzu bardzo wiele.
Mars będąc dalej, ale bez atmosfery ma natężenie promieniowania uv o wiele większe, tak więc klasyczne panele krzemowe powinny wydajnie produkować prąd a zwykłe panele cieplne dawać ciepło (pozostaje tylko kwestia transportu Smile ). 

Portret użytkownika nowoczesny

Posmysł super, trzeb ajeszcze

Posmysł super, trzeb ajeszcze wyprodukować sztuczne swiatło, za pomocą tej energii, ale są jeszcze inne rzeczy do pozyskiwania, trzeba tlen, trzeba wodę. bez tlenu nei da się żyć bez wody nei da sie żyć najtrudniej bedzie pozyskiwać wodę chyba że są jakieś zasoby wodne na marsie to z niczemym nie bedzie problemu.

Skomentuj