Mikroreaktory nuklearne mogą zapewnić energię kolonistom na Marsie

Kategorie: 

Źródło: Radiant

Byli inżynierowie firmy SpaceX Elona Muska rozwijają koncepcję mobilnych źródeł zasilania. Chodzi o tanie mikroreaktory nuklearne, które mogą zapewnić niezbędną energię dla kolonistów na Czerwonej Planecie. Nowa technologia może również znaleźć zastosowanie na Ziemi.

 

Kalifornijska firma Radiant skupia się na tanich, mobilnych mikroreaktorach nuklearnych, które potrafią wytworzyć moc ponad 1 MW. Jedno takie urządzenie mogłoby zasilać ok. 1000 domów nawet przez 8 lat. Co więcej, taki reaktor można przetransportować drogą powietrzną, morską lub lądową i zainstalować w dowolnym miejscu.

 

Możliwości prototypowego mikroreaktora nuklearnego są ogromne. Technologię można wykorzystać przede wszystkim do zasilania przyszłych kolonii marsjańskich. Dostarczenie takich urządzeń na Czerwoną Planetę nie powinno sprawić większych problemów, a koszty transportu również byłyby stosunkowo niewielkie.

 

Tego typu urządzenia można również wykorzystać na Ziemi. Mikroreaktory nuklearne firmy Radiant to pierwsze prawdziwie mobilne urządzenia, z których pomocą można byłoby zasilać niewielkie miasta, uniezależniając je od paliw kopalnych. Wynalazek doskonale sprawdziłby się w sytuacji kryzysowej, gdy w wyniku katastrofy naturalnej dany obszar zostałby całkowicie pozbawiony dostępu do energii.

Mikroreaktory nuklearne od Radiant mogą stać się pierwszymi mobilnymi systemami komercyjnymi. Firma uzyskała już dwa tymczasowe patenty - jeden z nich dotyczy technologii, która zmniejsza koszty i czas potrzebny do uzupełnienia paliwa w reaktorze, a drugi poprawia wydajność przenoszenia ciepła z rdzenia reaktora.

 

Wspomniane mikroreaktory miałyby być zasilane zaawansowanym paliwem cząsteczkowym, które potrafi wytrzymać wyższe temperatury niż tradycyjne paliwa jądrowe, natomiast chłodziwo helowe pozwoli zmniejszyć ryzyko korozji i skażenia. Firma Radiant podpisała kontrakt z instytutem badawczym Battelle Energy Alliance na przetestowanie technologii przenośnych mikroreaktorów w ośrodku Idaho National Laboratory (INL)

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Mam podejrzenia, że firma

Mam podejrzenia, że firma chce "wypłynąć na fali". Gdyby urządzenia były tanie w eksploatacji i elastyczne - to nie musieliby "podpierać się" pseudonaukową reklamą. Podobnie jest z siecią internetową Muska. Ceny usługi - zwalają z nóg

Portret użytkownika Andrzej Muras

A co z odpadami? Jestem

A co z odpadami? Jestem zwolennikiem energetyki jądrowej, ale problem odpadów wydaje mi się nadal nierozwiązany. Dopiero przejście na tor zamiast uranu może stanowić w tej kwestii istotny przełom.

Skomentuj