Powstała nowa technika zdalnej stymulacji mózgu, która pozwala kontrolować ruchy ciała
Image

Na nowojorskim Uniwersytecie w Buffalo zaprezentowano możliwości nowego potężnego narzędzia, które pozwala kontrolować aktywność konkretnej grupy neuronów. Dzięki tzw. stymulacji magneto-termicznej udało się dosłownie przejąć kontrolę nad organizmem myszy i kierować nią niczym zdalnie sterowanym samochodem na baterie.
Stymulacja magneto-termiczna działa na podobnej zasadzie co optogenetyka oraz sonogenetyka. Są to techniki umożliwiające kontrolowanie grupy komórek nerwowych odpowiednio z pomocą światła oraz dźwięku. Tymczasem nowy wynalazek naukowców pozwala na zdalne sterowanie aktywnością neuronów dzięki nanocząstkom magnetycznym, które stymulują neurony posiadające wrażliwe na zmiany temperatury kanały jonowe. Po podgrzaniu nanocząstek z pomocą zewnętrznego pola magnetycznego następuje otwarcie tych kanałów, co w konsekwencji powoduje wypalanie się neuronów.
W laboratorium przeprowadzono eksperyment z udziałem myszy. Z pomocą inżynierii genetycznej wprowadzono specjalną nić DNA do konkretnych komórek nerwowych. W tych samych regionach w mózgu umieszczono również nanocząstki magnetyczne. Korzystając z nowej techniki naukowcy byli w stanie uaktywnić trzy odrębne regiony w mózgach gryzoni. Stymulując neurony w korze ruchowej sprawili, że zwierzęta zaczęły biegać. Manipulując komórkami nerwowymi w prążkowiu, myszy zaczęły się obracać. Natomiast gdy aktywowano trzeci region, zlokalizowany głęboko w mózgu, gryzonie przestały się ruszać i nie potrafiły poruszać swoimi kończynami.
Arnd Pralle, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Buffalo oraz główny autor badania rozwijał technikę stymulacji magneto-termicznej przez około 10 lat. Wcześniej zademonstrował skuteczność tej metody kontrolując zachowanie nicieni Caenorhabditis elegans. Stymulacja magneto-termiczna jest zdecydowanie mniej inwazyjna od optogenetyki, która wymaga wprowadzenia światłowodu do mózgu. Jest także bezpieczna - po przeprowadzonych eksperymentach na myszach nie odnotowano żadnych uszkodzeń neuronów.
Naukowcy mają nadzieję, że nowe narzędzie przysłuży się w medycynie, a konkretniej w badaniach i leczeniu chorób neurologicznych. Z jego pomocą będziemy mogli lepiej zrozumieć jak funkcjonuje mózg, w jaki sposób poszczególne regiony komunikują się między sobą oraz kontrolują zachowanie i być może pozwoli opracować nowe metody leczenia choroby Parkinsona, urazowego uszkodzenia mózgu, dystonii oraz paraliżu peryferyjnego.
- Dodaj komentarz
- 1475 odsłon
Osiągnięcia kojarzą mi się, z
Osiągnięcia kojarzą mi się, z sukcesami Dyla Sowizdrzała na polu nauki czytania osła (Dyl zawarł umowę z Grafem, że w 20 lat nauczy osła czytać). Kładł między strony księgi owies, a potem pisał litery Y A. Osioł przewracał kartki i nie znajdując owsa ryczał Y A. W doświadczaniach wywołano 3 stany zachowania. a o żadnym sterowaniu nie było mowy.
dobre i celne! Niestety w
Dodane przez r.abin (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Osiągnięcia kojarzą mi się, z
dobre :) i celne! Niestety w naszych czasach wiele jest takich badań i odkryć, byle tylko zdobyć granty na kolejne lata.
Te " osiągnięcia" są faktem i
Te " osiągnięcia" są faktem i to już w polsce ,torturuje się ludzi dla rzekomej poprawy zdrowia, pytam kogo zdrowia ? Abyć polepszyć swój stan posiadania ( w tym swojego lepszego zdrowia ) ekspermentuje sie na niczym nie świadomych królikach doswiadczalnych ..... nie pytając nawet o zgode ....
technologia diabła a ci co ja
technologia diabła a ci co ja na mnie testują nic innego jak sługusy tego czerwonego z rogami...Panie wybacz im bo nie wiedzą co czynią