Rosjanin cierpiący na rzadką chorobę genetyczną może przejść przez operację przeszczepu głowy

Kategorie: 

Kadr z filmu "The Brain That Wouldn't Die" - źródło: Sterling Productions
Czy medycyna rzeczywiście zaszła aż tak daleko? Znany włoski neurochirurg dr. Sergio Canavero znalazł pierwszego pacjenta ochotnika, który może przejść przez pierwszą operację przeszczepu głowy.

 

Przypomnijmy, że dr. Sergio Canavero oświadczył jakiś czas temu iż pozostało jedynie kilka lat od przeprowadzenia pierwszego przeszczepu głowy - jego zdaniem medycyna jest już na odpowiednim poziomie a wszystkie problemy związane z takim zabiegiem zostaną rozwiązane. Neurochirurg wraz ze swoim zespołem naukowym chce badać możliwość przeprowadzenia takiego zabiegu.

 

Canavero otrzymuje mnóstwo listów i maili w sprawie zapowiedzianego pierwszego przeszczepu głowy. Wielu adresatów to transseksualiści, którzy chcą w ten sposób otrzymać nowe ciało. Jednak pierwszym potencjalnym pacjentem może być 30-letni Rosjanin Valery Spiridonov. Cierpi on na dziecięcy rdzeniowy zanik mięśni, rzadką chorobę genetyczną.

 

Włoski neurochirurg posiada już pewne fundusze i chciałby przeprowadzić zabieg w akademickim centrum medycznym w Stanach Zjednoczonych. Operację chciałby przeprowadzić w 2017 roku, choć nie ma pewności czy wszystko pójdzie zgodnie z jego planem. Jeśli pierwszego w historii przeszczepu głowy nie uda się przeprowadzić w USA, Canavero zwróci się w tej sprawie do Chin a zabieg zostanie przełożony na 2018 rok.

 

Bez względu na sceptycyzm ze strony wielu naukowców i lekarzy, mężczyzna jest przekonany iż przeszczep głowy człowieka jest możliwy. Wciąż istnieje wiele problemów które należy rozwiązać, ale jak twierdził sam Canavero, za dwa lata każdy problem związany z takim zabiegiem zostanie zażegnany.

 

 

Źródło: http://edition.cnn.com/2015/04/03/health/italian-neurosurgeon-says-human-head-transplant-will-happen-in-two-years/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj