Naukowcy stworzyli niezwykły implant kontrolujący neurony, który nie potrzebuje baterii

Kategorie: 

Źródło: Philipp Gutruf

Naukowcy zademonstrowali implant optoelektroniczny, przeznaczony do badań ludzkiego mózgu. Urządzenie charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, brakiem okablowania i baterii zasilającej.

 

Optogenetyka to technika stosowana w neurobiologii, która polega na kontrolowaniu aktywności określonej grupy neuronów za pomocą światła. Naukowcy mogą zastosować stymulację optogenetyczną, aby przywrócić ruch po paraliżu. W przyszłości, z jej pomocą będzie można także wyłączać dowolne obszary mózgu.

 

Optogenetyka wymaga uwrażliwienia neuronów na światło. W tym celu, naukowcy wprowadzają do nich białka zwane opsynami, które przekształcają światło w potencjał elektryczny. W ten sposób, badacze mogą pobudzić lub zahamować aktywność konkretnej grupy neuronów, posługując się wyłącznie światłem.

W pierwszych badaniach optogenetycznych, naukowcy wysyłali światło do mózgu przez światłowody. Z biegiem czasu zaczęły powstawać implanty, które można wszczepiać do mózgu. Jednak zespół naukowców, któremu przewodził profesor Philipp Gutruf z Uniwersytetu Arizony, dokonał istotnego przełomu, tworząc pierwszy bezprzewodowy implant, który nie potrzebuje baterii do działania.

 

Nowe zminiaturyzowane urządzenie zajmuje jeszcze mniej miejsca i pozwala stymulować wiele regionów w mózgu pacjenta. Implanty te nie potrzebują baterii, gdyż zasilane są przez oscylujące zewnętrzne pole magnetyczne. Wynalazek posiada również nową antenę, która eliminuje problemy ze słabym zasięgiem. Nowy implant z pewnością wyniesie optogenetykę na nowy, jeszcze wyższy poziom.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika MłotemCzarnąHołotę

Bez niepotrzebnego

Bez niepotrzebnego infantylnego entuzjazmu, please!!! Jak uczy Historia (która nikogo jeszcze niczego nie nauczyła...) że najpierw każdy wynalazek we wiadomych zastosowaniach jest używany przez skumulowanych w armiach świata mundurnych mundurni a dopiero potem - w resztówce populacji jaka ewentualnie zostanie i służy za bazę materiału ludzkiego do dalszych eksperymentów... Ps. oczywiscie wszystko pod wzniosłymi hasłami typu "Bóg, Honor, Oj_czy_zna ktoś większą bzdurę"?

Wychodzą Helgi na Prinzplatz bez gaci, nuż je jakiś Maghreb'us weźmie, "ubogaci..."?

Portret użytkownika suawco

Ten implant genialny jest

Ten implant jest genialny moim zdaniem bo wprawdzie nie napisano w art ale przypuszczam że w ten sposob da się zrobić skuteczny interfejs mózg-komputer, który spowoduje rewolucyjne zwiększenie możliwości naszego mózgu.

Skomentuj