Około 1,1 miliarda lat temu Ziemia miała silne pole magnetyczne

Kategorie: 

Źródło: NASA

Według czasopisma PNAS geolodzy znaleźli pierwszy dowód na to, że około 1,1 miliarda lat temu ziemskie pole magnetyczne miało rekordowo wysoką siłę w porównaniu z bardziej starożytnymi i współczesnymi epokami.

 

Według naukowców odkrycie to stawia pod znakiem zapytania teorię stopniowego spadku natężenia pola magnetycznego w całej erze proterozoiku, a także potencjalnie wskazuje, że wewnętrzne jądro naszej planety pojawiło się znacznie wcześniej niż się powszechnie sądzi.

 

W ostatnich latach geolodzy aktywnie próbują dowiedzieć się, kiedy Ziemia uzyskała pole magnetyczne. Prawie niemożliwe jest dokładne określenie czasu jego pojawienia się, ponieważ skały tamtych czasów prawie nie są zachowane. Jednocześnie w ostatnich latach naukowcy znaleźli kilka dowodów na to, że silna „tarcza magnetyczna” mogła pojawić się na naszej planecie około 4,2 miliarda lat temu.

 

Jak stwierdzili naukowcy, istnienie silnego pola magnetycznego Ziemi wynika z faktu, że wewnątrz jej płynnego stopionego jądra znajduje się stała część wewnętrzna. Według różnych szacunków powstał nie wcześniej niż 3,6 miliarda lat temu.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj