Życie w Układzie Słonecznym mogło po raz pierwszy powstać na Marsie, a nie na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Science Advances sugeruje, że molekuły organiczne, które umożliwiły rozpoczęcie życia, były obecne na Marsie około 4,5 miliarda lat temu. I chociaż te niezbędne składniki mogły uderzyć w Ziemię mniej więcej w tym samym czasie, to właśnie na Czerwonej Planecie życie znalazło najkorzystniejsze warunki.

 

Ziemia i Mars są częścią wewnętrznego Układu Słonecznego, składającego się z czterech skalistych planet i pasa asteroid. Wkrótce po ich utworzeniu planety te zostały brutalnie zbombardowane, gdy deszcz asteroid uderzył w wewnętrzny Układ Słoneczny. Podczas gdy te skały zasymilowały się w skorupie Ziemi i Marsa, ruch tektoniki płyt na naszej rodzimej planecie spowodował, że te starożytne meteoryty spadły w głąb planety.

 

Natomiast powierzchnia Marsa jest nieruchoma, co oznacza, że ​​skały, które zderzyły się z planetą w odległej przeszłości, pozostają na miejscu i można je badać. Po przeanalizowaniu 31 marsjańskich meteorytów autorzy badania starali się odpowiedzieć na szereg fundamentalnych pytań dotyczących ich pochodzenia. Na przykład do tej pory naukowcy nie ustalili, skąd te starożytne kamienie pochodzą z wewnętrznego lub zewnętrznego Układu Słonecznego i czy zawierają jakąkolwiek materię organiczną, która mogłaby umożliwić rozwój życia.

Wykorzystując ultraprecyzyjne pomiary izotopów chromu, naukowcy zidentyfikowali meteoryty jako węglowe chondryty z zewnętrznych części Układu Słonecznego. Opierając się na rozpowszechnieniu takich skał na Marsie oraz na fakcie, że lód stanowi zazwyczaj 10 procent ich masy, autorzy obliczyli, że te starożytne zderzenia przyniosły na Marsa wystarczającą ilość wody, aby pokryć całą planetę 307 metrami wody.

 

Co ciekawe, chondryty węglowe z zewnętrznych części Układu Słonecznego dostarczały również cząsteczki organiczne, takie jak aminokwasy, do wewnętrznego Układu Słonecznego. Związki te są niezbędne do tworzenia DNA i prawdopodobnie dostarczyły surowców, które umożliwiły rozpoczęcie życia.

 

W tym czasie Mars był bombardowany przez wypełnione lodem asteroidy. Stało się to w ciągu pierwszych 100 milionów lat ewolucji planety. Innym interesującym aspektem jest to, że asteroidy przenosiły również cząsteczki organiczne, które są biologicznie ważne dla życia. Jednakże, jeśli warunki na Marsie mogą być idealne dla życia na tak wczesnym etapie, nie można tego samego powiedzieć o Ziemi. Po tym okresie coś katastrofalnego stało się z potencjalnym życiem na Ziemi.

Uważa się, że doszło do gigantycznego zderzenia między Ziemią a inną planetą wielkości Marsa. To było ogromne zderzenie, które ukształtowało układ Ziemia-Księżyc i jednocześnie zniszczyło całe potencjalne życie na Ziemi. Podsumowując, wyniki te wskazują, że w latach formowania się wewnętrznego Układu Słonecznego życie prawdopodobnie miało większe szanse na rozwój na Marsie niż na Ziemi.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj