Naukowcy zapowiadają, że do 2050 roku rak będzie uleczalny

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Brytyjscy naukowcy poinformowali, że najnowsze badania wskazują na to, iż w ciągu najbliższych 20-30 lat powstaną terapie pozwalające na wyeliminowanie większości zgonów spowodowanych rakiem u ludzi w wieku poniżej 80 roku życia. 

 

Raport opracowany przez specjalistów z dziedziny farmacji University College London (UCL) wskazuje, że śmiertelność spowodowana przez najpowszechniej występujące rodzaje raka (piersi, płuc, jelita grubego i prostaty )spadła o jedną trzecią w okresie ostatnich dwóch dekad.

 

Wpływ na to zjawisko ma ograniczenie liczby ludzi palących, skuteczniejsza i wcześniejsza diagnostyka, lepsze farmaceutyki oraz zabiegi chirurgiczne. Jednakże raport wskazuje, że dalsze ograniczenie śmiertelności wymaga postępów badawczych w obszarze genetyki, diagnostyki, innowacyjnych metod leczenia a także pogłębiania świadomości społeczeństwa.

 

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania rakowi jest propagowanie zdrowego trybu życia, w tym walka z nałogiem tytoniowym oraz otyłością. Ponadto, naukowcy zauważyli, korzystne właściwości aspiryny, którą zalecają przyjmować w celach profilaktycznych codziennie, jednakże po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

 

Większość zaleceń zawartych w tym dokumencie jest już częścią strategii zapobiegania raka i wytycznych dotyczących najlepszych praktyk w tym zakresie. W 2011 roku prawie połowa odnotowanych nowych przypadków zachorowania na raka w Wielkiej Brytanii wystąpiła u osób w wieku powyżej 70 roku życia, a ponad połowa zarejestrowanych z tej przyczyny zgonów wystąpiła u osób powyżej 75 roku życia.

 

Porada dotycząca profilaktycznego przyjmowania przez wszystkie osoby powyżej 50 roku życia aspiryny jest kontrowersyjna. Chociaż wykazano pewne właściwości ochronne tego specyfiku w zakresie zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, nie można zapominać o mogących wystąpić skutkach ubocznych przyjmowania aspiryny, takich jak choroba wrzodowa i krwawienia z żołądka, występujących zwłaszcza u osób starszych. Dlatego też ważne jest zasięgnięcie porady lekarza odnośnie braku przeciwwskazań dotyczących regularnego przyjmowania tego leku.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Gdy byłem "pastuszkiem" (w

Gdy byłem "pastuszkiem" (w 1965) , mówili dokładnie - to samo. Dyl Sowizdrzał, podpisał z Grafem umowę, o nauczenie osła mowy - w ciągu 20 lat. Gdy mu uczniowie zarzucali, że to niemożliwe, stwierdził że (w ciągu 20 lat) - ktoś niechybnie umrze. A zaliczkę wziąłem. Coś w tym musi być

Skomentuj