Naukowcy stworzyli nowy proces wytwarzania grafenu ze śmieci

Kategorie: 

Źródło: James Hedberg/CC

Na Uniwersytecie Rice’a opracowano nową technikę przekształcania odpadów bogatych w węgiel w grafen. Metoda ta może mieć nie tylko korzystny wpływ na środowisko, ale pozwala też szybko i tanio pozyskiwać ten rewelacyjny materiał.

 

Nowa technologia polega na podgrzewaniu odpadów do ponad 2 700 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura zrywa wiązania węglowe w odpadach, z których można następnie wytworzyć grafen i to w ciągu milisekund. Do tego rozwiązania potrzebne są odpady na bazie węgla, takie jak skórki od banana czy opony samochodowe.

 

Opracowana przez naukowców metoda pozwala wykorzystać śmieci, a więc jest ekologiczna. Rozwiązuje to problem wszechobecnych odpadów, które łatwo trafiają do środowiska i zanieczyszczają naszą planetę. Dotyczy to nie tylko tworzyw sztucznych, ale też zmarnowanej żywności. Powstały w ten sposób grafen można wykorzystać do różnych celów.

 

Warto dodać, że istniejące procesy produkcji grafenu pozwalają wytwarzać materiał o niskiej jakości, lub grafen wysokiej jakości lecz w małych ilościach. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Rice’a zademonstrowali możliwość wytwarzania przyzwoitej ilości grafenu dobrej jakości w krótszym czasie i przy niższych kosztach.

 

Tanie i szybkie metody produkcji grafenu pozwalają na jego szersze wykorzystanie. Grafen można użyć np. do produkcji samochodów i ubrań, ale przede wszystkim w elektronice. Ten dwuwymiarowy materiał może okazać się szczególnie przydatny w smartfonach, komputerach i panelach słonecznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj