Grafen można zastosować w pozłotnictwie

Kategorie: 

Źródło: Griffith Institute/University of Oxford

Inżynierowie z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign wykazali, że grafen doskonale nadaje się w pozłotnictwie. Ten niezwykły materiał może znaleźć zastosowanie w powłokach ochronnych, zapewniając większą wytrzymałość mechaniczną.

 

Pozłotnictwo to rzemiosło artystyczne, zajmujące się pokrywaniem podłoża metalami, zwykle szlachetnymi. Starożytni Chińczycy i Egipcjanie stosowali pozłotnictwo, aby chronić rzeźby, artefakty i sarkofagi przed korozją. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy cienka warstwa grafenu może zwiększyć efekty ochronne pozłotnictwa.

 

Podczas badań, inżynierowie nałożyli pojedynczą warstwę grafenu na metalową folię, wykonaną z palladu. Okazało się, że w wyniku połączenia tych dwóch materiałów udało się dwukrotnie zwiększyć ochronny wpływ pozłotnictwa. Ponadto, naukowcy opracowali nową metodę bardzo szybkiego pozyskiwania wysokiej jakości grafenu bezpośrednio na powierzchni metalowej folii z palladu.

Źródło: James Hedberg/CC

Odkrycie może znaleźć zastosowanie w powłokach ochronnych w budynkach, kadłubach statków, metalowych powierzchniach elektroniki użytkowej, cennych artefaktach i biżuterii. Grafen pozwala dwukrotnie zwiększyć właściwości ochronne folii z palladu, co jest bardzo interesującym rozwiązaniem biorąc również pod uwagę kwestie finansowe.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj