Grafenowe sito niezwykle skuteczne w odsalaniu wody

Kategorie: 

Źródło: James Hedberg/CC

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze stworzyli grafenową membranę, która potrafi odsolić wodę i usunąć z niej różne zanieczyszczenia z wysoką wydajnością. Wynalazek może zapewnić wodę pitną milionom ludzi, którzy nie mają do niej dostępu.

 

Dotychczasowe badania potwierdziły, że grafenowe sito pozwala na filtrację wody i separację gazów. Tym razem, Narodowy Instytut Grafenu na Uniwersytecie w Manchesterze zademonstrował możliwość oczyszczania wody z nanocząsteczek, cząsteczek organicznych a nawet soli.

 

Opracowane przez naukowców grafenowe sito pozwala przekształcić wodę morską w wodę nadającą się do spożycia. Membrana oczyszcza ją z soli i wszelkich zanieczyszczeń ze skutecznością 97%.

Źródło: Uniwersytet w Manchesterze

Twórcy uważają, że można byłoby rozpocząć masową produkcję grafenowych membran o dowolnych rozmiarach otworów. Kraje, które ze względów finansowych nie byłyby w stanie zbudować wielkich instalacji, mogłyby otrzymać urządzenia w pomniejszonej skali. Nie wiadomo jednak kiedy faktycznie nastąpi masowa produkcja tej technologii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj