Odkryto nowy materiał, który jest lepszy od grafenu

Kategorie: 

Źródło: University Marburg/Aalto University

Grafen to rewolucyjny materiał, który idealnie nadaje się do wykorzystania w zaawansowanej elektronice. Tymczasem naukowcy wynaleźli nowy rodzaj materiału, który jak się okazuje jest nawet lepszy od grafenu.

 

Odkrycia dokonał zespół badawczy z Uniwersytetu w Marburgu w Niemczech i Uniwersytetu Aalto w Finlandii. Nowy materiał, podobnie jak grafen, posiada grubość jednej warstwy atomowej. Różnica między tymi materiałami jest taka, że w grafenie, atomy węgla posiadają strukturę sześcianu. Z kolei sieć bifenylenowa (tak naukowcy nazwali nowy materiał) składa się uporządkowanej sieci kwadratów, sześciokątów i ośmiokątów.

 

Co więcej, sieć bifenylenowa posiada właściwości charakterystyczne dla metali. Wąskie paski sieci o szerokości 21 atomów zachowują się jak metal. Dla porównania grafen przy takiej wielkości jest półprzewodnikiem.

Struktura grafenu - źródło: Pixabay

Dalsze badania z wykorzystaniem mikroskopii wysokiej rozdzielczości i symulacji komputerowych pozwoliły lepiej zrozumieć właściwości elektryczne nowego materiału. Naukowcy wykazali, że sieć bifenylenowa powstaje poprzez złożenie cząsteczek zawierających węgiel na niezwykle gładkiej powierzchni złota, które najpierw tworzą łańcuchy składające się z połączonych sześciokątów, a następnie w wyniku reakcji łańcuchy te łączą się, tworząc kwadraty i ośmiokąty.

 

Ważną cechą tych łańcuchów jest to, że są chiralne, czyli ​​istnieją w dwóch lustrzanych odbiciach. Tylko łańcuchy tego samego typu agregują na powierzchni złota, tworząc uporządkowane skupiska, zanim nastąpi ich połączenie. Proces ten ma kluczowe znaczenie dla powstawania nowego materiału, ponieważ reakcja między dwoma różnymi typami łańcuchów prowadzi tylko do powstania grafenu.

 

Obecnie naukowcy pracują nad wytwarzaniem większych arkuszy sieci bifenylenowej, aby lepiej poznać materiał i jego możliwości. Badania mogą również doprowadzić do odkrycia nowych sieci węglowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj