Naukowcy przestawili Zegar Zagłady na 23:58 - po raz pierwszy od 65 lat

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net

Zdaniem naukowców z czasopisma "Bulletin of the Atomic Scientists", jesteśmy jeszcze bliżej globalnej zagłady niż w zeszłym roku. Wskazówki symbolicznego Zegara Zagłady zostały właśnie przestawione nieco bliżej północy.

 

Podczas specjalnej konferencji, naukowcy powiązani ze wspomnianym czasopismem powiadomili o przesunięciu wskazówek Zegara Zagłady o dodatkowe 30 sekund. To oznacza, że zegar pokazuje teraz godzinę 23:58. Należy tu zwrócić uwagę, że po raz ostatni Zegar Zagłady pokazywał tę godzinę w 1953 roku za czasów Zimnej Wojny, gdy Stany Zjednoczone i ZSRR zaangażowały się w nuklearny wyścig zbrojeń.

 

Zegar Zagłady ma znaczenie wyłącznie symboliczne. Pokazuje on jak blisko jesteśmy globalnej zagłady, którą może spowodować np. wojna nuklearna. Naukowcy wyjaśnili również dlaczego podjęto decyzję o przestawieniu wskazówek na godzinę 23:58. Według nich, świat jest zagrożony przez rozwój broni jądrowej przez Koreę Północną, modernizację arsenału nuklearnego przez szereg państw oraz nieprzewidywalność Stanów Zjednoczonych.

Zwrócono uwagę, że USA mają przedstawić nową strategię nuklearną, która przypuszczalnie może zezwalać na użycie broni jądrowej nawet w przypadku konfliktu konwencjonalnego. Uczeni wyjaśnili również, że relacje na linii Rosja-USA mają dla nich istotne znaczenie, ponieważ tylko te dwa kraje posiadają na swoim wyposażeniu około 95% ładunków nuklearnych świata.

 

Nieco zaskakujący wydaje się fakt, że naukowcy z "Bulletin of the Atomic Scientists" nawet nie wspomnieli o postępującej militaryzacji sztucznej inteligencji. Jest to temat, który znajduje coraz większe zainteresowanie na świecie, choć niestety jest zbyt często bagatelizowany. Organizacja Narodów Zjednoczonych na dzień dzisiejszy nie widzi żadnego zagrożenia w tzw. zabójczych robotach.

 

Zegar Zagłady powstał w 1947 roku i po raz drugi wskazuje na godzinę 23:58. Ciekawostką jest, że opracowali go naukowcy z "Bulletin of the Atomic Scientists" - czasopisma założonego w 1945 roku przez byłych fizyków, którzy pracowali nad projektem Manhattan. Zamiarem tego programu było wyprodukowanie bomby atomowej.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Leszek Bober

Małe sprostowanie

Małe sprostowanie do wypowiedzi @waldi.

  1. Zegar pulsarowy z Gdańska nie będzienie będzie "tykał" po zniknięciu planety, bo jak zniknie planeta to również Gdańsk Smile
  2. Co do pulsaru to nie jest on zegarem, a jedynie źródłem impulsów, które zegar w Gdańsku "przelicza" na czas
  3. Cieszę się, że ręcznie przestawiany jest Zegar Zagłady, bo gdyby był on napędzany zegarem z Gdańska, to z niewiarygodną dokładnością przeżylibyśmy parę tysięcy "północy zagłady" Smile

Skomentuj