Po raz pierwszy w historii udało się sklonować małpy

Kategorie: 

Źródło: Qiang Sun iMu-ming Poo/Chinese Academy of Sciences/Cell

Naukowcy z Chin dokonali kolejnego postępu w dziedzinie klonowania. Tym razem mamy do czynienia z wielkim osiągnięciem, gdyż badacze zabrali się za klonowanie małp i osiągnęli sukces. To z kolei rodzi obawy przed możliwością klonowania ludzi, która już wkrótce będzie w zasięgu ręki.

 

Zespół z Chińskiej Akademii Nauk, któremu przewodził Mu-ming Poo jako pierwszy w historii sklonował ssaka naczelnego. W laboratorium przyszły na świat dwie identyczne makaki, które sklonowano metodą transferu jądra komórkowego - Zhong Zhong i Hua Hua urodziły się odpowiednio osiem i sześć tygodni temu. Wstępnie można powiedzieć, że zwierzęta są zdrowe, lecz ich stan będzie poddawany ciągłej obserwacji, gdyż nie wiemy czy proces klonowania może w jakiś sposób wpływać na rozwój chorób czy długość życia.

Źródło: Chinese Academy of Sciences

Ciekawostką jest, że ta sama technika posłużyła do sklonowania owcy Dolly w 1996 roku. Mimo wielu prób na przestrzeni dekad jeszcze nikt nie zdołał opracować klona małpy tą metodą. Klonowanie zwierząt ma posłużyć do badań nad chorobami ludzkimi, które z kolei pozwolą opracować nowe terapie. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Cell.

 

Naukowcy twierdzą, że są już bardzo blisko sklonowania człowieka, który jest biologicznie zbliżony do małp. Niewykluczone, że Chińczycy mogliby tego dokonać już dzisiaj, lecz wykonywanie eksperymentów tego typu na ludziach jest prawnie zabronione. Ponadto, Mu-ming Poo zaznacza, że on i jego zespół nie mają zamiaru klonować ludzi.

 

Istnieją jednak obawy, że sukcesy na tym polu mogą zachęcić innych naukowców do podjęcia próby. Tak się właśnie składa, że krajowy koncern Boyalife Group prowadzi współpracę z Chińską Akademią Nauk oraz południowokoreańską firmą Sooam celem zbudowania największej na świecie fabryki klonów, w której będą klonowane zwierzęta. Boyalife Group zapowiadał, że gdy stosunek chińskiego społeczeństwa do kwestii klonowania ulegnie zmianie to fabryka będzie zajmowała się również klonowaniem ludzi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika LadyQuatum

Fajnie, że jest postęp.  Jak

Fajnie, że jest postęp.  Jak ktoś widzi jedynie i przede wszystkim zagrożenia oznacza to, że sam wykorzystałby postęp ku złym celom. Każdy ceni po sobie.

Klonowanie ma wiele pozytywnych aspektów, jak chociażby produkcja części zamiennych dla naszego organizmu, idealnie identycznych, zmniejszających ryzyko odrzucania przeszczepu, wydłużenia ludzkiego życia, ratowania zagrożonych wymarciem gatunków, produkcja żywności. Przykładowo klonowanie zwierzęcych mięśni czy wątroby rozwiązałoby problem zabijania zwierząt z konieczności ich jedzenia. 

Sklonowane istotki niech po prostu normalnie dożyją końca, wtedy się dowiemy czy klonowanie skraca życie i czy wywołuje jakieś choroby. 

Portret użytkownika suawco

Straszne czasy już są - tylko

Straszne czasy już są - tylko że odwrotnie, rządy kilku krajów będących pod silnym wpływem OWO (Old World Order) czyli KRK z siedzibą w Watykanie rządzą ciałami kobiet jak własnym folwarkiem zabraniając antykoncepcji, a jednocześnie wymierzając surowe kary za wszystkie formy aborcji, czyli nawet gdy wiadomo że płód wykazuje objawy ciężkiej deformacji, przy której dziecko z zespołem Down;a to geniusz promowany przez KRK i z radością witany na progu każdej plebani. A zakazane są tez testy na zwykłych embrionach (nie pochodzących z klonowania) co hamuje postęp w poszukiwaniu skutecznych metod leczenia różnych chorób.

Portret użytkownika r.abin

Postęp (w tej dziedzinie)

Postęp (w tej dziedzinie) doprowadzi np do produkcji "idealnego żołnierza", na polu walki. (Pentagon temu sponsoruje). Normalne dzieci, to też pozbawione autyzmu - niedogodności, którą posiada większość wynalazców. Huxley (mason), wprost namawiał do "produkcji" debili - przeznaczonych do prostych prac. Na różnym etapie rozwoju, człowiek chce ingerować w Boże Dzieło. Może zostawmy (za Tofflerem "Pochwała różnorodności") tą dziedzinę samą sobie - żeby coś nie spieprzyć. Tak chyba chyba będzię lepiej (a na pewno bardziej etycznie)

Portret użytkownika suawco

Za dużo filmów s-f kolego się

Za dużo filmów s-f kolego się naoglądałeś Smile

Nie było nie ma i nie będzie w realu żadnych Universal Soldier bo i po co, kiedy miejsce mięsa armatniego mogą zająć wkrótce mechy wyposażone w SI co też wprawdzie zmierza w kier Terminatora, ale trend w realu również widać juz teraz. Natomiast eugenika czyli korekta DNA przed rozwojem embrionu jest bardzo pożądana, aby uniknąć np. wielu chorób genetycznych, bo geniuszy to się raczej w ten sposób nie wyhoduje.

Skomentuj