Ford chce opatentować autonomiczny radiowóz

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Autonomiczne radiowozy mogą być prawdziwą zmorą dla kierowców. Jednak skoro powstają już samojeżdżące samochody osobowe to wkrótce przyjdzie czas także na samojeżdżące pojazdy policyjne. Amerykański koncern motoryzacyjny Ford chce opatentować takie rozwiązanie.

 

18 stycznia opublikowany został patent, który Ford złożył już w lipcu 2016 roku. Przedstawia on autonomiczny radiowóz, zdolny do prawidłowego reagowania na jezdni w przypadku wykroczeń popełnionych przez kierowców. Samojeżdzący samochód może nawet współpracować z funkcjonariuszami policji.

Źródło: US Patent and Trademark Office

Rozwiązanie Forda zakłada, aby zrobotyzowany radiowóz mógł otrzymywać dowody wykroczenia z pobliskich fotoradarów. Autonomiczny stróż prawa mógłby zbliżyć się do konkretnego samochodu i w trakcie jazdy nawiązać z nim bezprzewodową komunikację, która pozwoliłaby na wymianę danych. Samojeżdżący radiowóz otrzymałby szczegółowe informacje na temat kierowcy, a ten z kolei dostałby elektroniczny mandat. Maszyna mogłaby nawet brać udział w pościgu.

Źródło: US Patent and Trademark Office

W przyszłości, gdyby taka technologia została wprowadzona i odpowiednio rozwinięta, radiowozy mogłyby nawet uruchomić tryb autonomiczny w samochodzie kierowcy i zmusić go do zatrzymania się. Z drugiej strony, gdyby po ulicach jeździły same autonomiczne samochody, liczba wykroczeń mogłaby spaść nawet do zera, więc policja miałaby znacznie mniej obowiązków - jednak gdyby już doszło do jakiegoś wypadku, mandaty prawdopodobnie nie otrzymywaliby kierowcy, lecz producenci oprogramowania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj