Elon Musk ostrzega: sztuczna inteligencja zagraża nam bardziej niż broń atomowa

Kategorie: 

Elon Musk - źródło: Kadr z Youtube
Jak wielkie zagrożenie dla ludzkości może stworzyć sztuczna inteligencja i wyposażony w nią robot? Czy inteligentne maszyny mogą zdominować człowieka? Te pytania pojawiają się coraz częściej i coraz częściej słyszymy odpowiedzi, które wypowiadane są w tonie ostrzegawczym.

 

Kilka dni temu, miliarder Elon Musk, po raz kolejny już zresztą, wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Jego zdaniem, ludzkość powinna być wyjątkowo ostrożna, ponieważ AI jest "potencjalnie bardziej niebezpieczna od broni jądrowej". Słowa te napisał na swoim koncie na Twitterze po przeczytaniu książki "Superinteligencja: Ścieżki, Niebezpieczeństwa, Strategie" Nicka Bostroma, którą polecił przeczytać.

 

Musk ma również nadzieję, że człowiek nie jest tylko "biologicznym programem startowym dla cyfrowej superinteligencji", choć jego zdaniem, jest to coraz bardziej prawdopodobne. Miliarder uważa, że ludzkość, badając i rozwijając sztuczną inteligencję, może sama przyczynić się do swojej zagłady.

 

Elon Musk juz wcześniej ostrzegał przez superinteligencją. W czerwcu tego roku oświadczył, że ludzkość powinna upewnić się, że rezultaty prac nad sztuczną inteligencją będą dobre, a nie złe a co najważniejsze, powinniśmy przygotować się na ewentualne zagrożenia (np. maszyny-Terminatory) i kontrolować rozwój AI.

 

W podobnym tonie wypowiedział się również naukowiec Stephen Hawking. Ostrzegł wprost, że sztuczna inteligencja może być "najgorszą rzeczą, jaka może się przytrafić ludzkości". Nauka oczywiście może rozwijać się w tym kierunku ale potrzebna jest kontrola aby nasze dzieło nie obróciło się kiedyś przeciwko nam. W przeciwnym wypadku, superinteligencja którą stworzy człowiek może doprowadzić do upadku naszego gatunku.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Zgadzam się - doświadczenie

Zgadzam się - doświadczenie naszego sojusznika wykazuje, że wszystkie "narzędzia wojny", z czasem obracają się przeciw twórcy (Talibowie, Hussein i ISIS). Nawet "Bohaterscy Obrońcy Ojczyzny", podczas pokoju, potrafią zmasakrować Milicję (o cywilach nie wspomnę). Nie trzeba być prorokiem, by zauważyć że zabójcza maszyna kiedyś umknie spod kontroli. To tylko generałowie nie czytali opowiadań SF (albo mają zawodową amnezję)

Skomentuj