Na Ziemi istnieje tylko jeden egzemplarz tego najrzadszego minerału

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Kiedy ludzie chcą posiadać coś wyjątkowego, zwykle musi to być dzieło człowieka, a nie Ziemi. W końcu żyjemy na dużej planecie i jeśli siły geologiczne wytworzyły określony minerał w jednym miejscu, istnieje duża szansa, że ​​wydobędą go gdzie indziej. Rzeczywiście, z 6000 minerałów uznanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne, większość powstaje w wyniku wielu procesów, przy czym zupełnie różne procesy chemiczne dają te same wyniki. Jest jednak pewien niepowtarzalny minerał, który występuje tylko w jednym miejscu.

 

Nawet jeśli minerał powstał tylko raz, próbki można łatwo rozbić i rozproszyć na dużym obszarze. Dlatego jest nieco zaskakujące, że każdy minerał można poznać tylko z jednej próbki. Jednak dokładnie tak jest w przypadku jednego kryształu - kyavtuite.

 

Kyawtuit został znaleziony tylko w postaci pojedynczego klejnotu w pobliżu Mogok (Myanmar) i został uznany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne w 2015 roku. Niemal identyczny syntetyczny związek był już znany, więc jeśli naprawdę chcesz go zdobyć, nie musisz kraść ani jednej kopii z Muzeum Historii Naturalnej Hrabstwa Los Angeles, gdzie jest przechowywany. 

 

Kyawtuit ma półprzezroczysty czerwonawo-pomarańczowy kolor, a pojedynczy okaz waży 1,61 karata (0,3 grama). Wzór chemiczny - Bi3+Sb5+O4, ze śladowymi ilościami tantalu. Zarówno bizmut, jak i antymon (tak, Sb jest chemicznym symbolem antymonu, bo po co wszystko upraszczać) są metalami rzadkimi, ale nie superrzadkimi. W skorupie ziemskiej jest więcej bizmutu niż złota i więcej antymonu niż srebra. Tlen jest najpowszechniejszym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej, dlatego rzadkość występowania kyattuitu należy wiązać ze sposobem jego powstania, a nie z brakiem jego składników.

 

Bizmut jest tak ciężkim pierwiastkiem, że kyawtuit ma ponad osiem razy większą gęstość niż woda (i dwukrotnie większą gęstość niż rubiny, co trochę przypomina), więc kamień jest nawet mniejszy, niż sugerowałaby jego waga. Baza danych minerałów Caltech opisuje strukturę jako szachownicę ośmiościanów Sb5+O6 równoległych do atomów Bi3+. Jest to jedyny znany tlenek bizmutu i antymonu, nazwany na cześć dr Kyaw Tu, byłego geologa z Uniwersytetu w Rangunie.

 

Próbka kyawtuitu została znaleziona w korycie strumienia przez łowców szafirów i zatwierdzona przez IMA w 2015 roku jako charakterystyczny minerał. Jego opis naukowy został opublikowany w 2017 roku. 

 

Co ciekawe, Myanmar jest również źródłem drugiego najrzadszego minerału, kamienia malarskiego, kamienia szlachetnego, z którego odnotowano tylko kilka. Naukowcy przypisują obfitość klejnotów w Myanmarze ciśnieniu i temperaturze spowodowanymi kolizją Indii z Azją. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj