Mark Zuckerberg i Elon Musk inwestują w firmę, która opracuje sztuczny mózg

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Jak wynika z przekazów medialnych, Mark Zuckerberg, Elon Musk oraz aktor Ashton Kutcher przeznaczyli w sumie 40 milionów dolarów na firmę, która zajmuje się sztuczną inteligencją. Firma ta rozpocznie prace nad komputerem, który będzie myślał tak jak ludzki mózg.

 

Mowa tu o firmie Vicarious, która specjalizuje się w tworzeniu inteligentnych programów, opartych o sztuczne sieci neuronowe. W zeszłym roku udało jej się opracować algorytm, który potrafił samodzielnie z dużą dokładnością rozwiązywać zadania systemu CAPTCHA.

 

Komputer o którym mowa będzie funkcjonował niczym ludzki mózg. Mówiąc dosłowniej - będzie to "komputerowa wersja" kory nowej, która jest odpowiedzialna między innymi za procesy poznawcze, takie jak pamięć, myślenie i funkcje językowe.

 

Jak powiedział Scott Phoenix, współzałożyciel firmy Vicarious, będzie to komputer potrafiący myśleć niczym człowiek, rozumiejący kształty, obiekty oraz ich tekstury. Jeśli firmie Vicarious uda się osiągnąć cel, z pewnością będzie to przełom w rozwoju sztucznej inteligencji.

 

 

Źródło: Wall Street Journal

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj