Samsung chce "skopiować mózg" i wkleić go do chipów komputerowych

Kategorie: 

Źródło: Flickr/DigitalRalph/CC BY 2.0

Samsung we współpracy z Uniwersytetem Harvarda pracuje nad zupełnie nowym podejściem w projektowaniu chipów komputerowych. Badacze uważają, że z pomocą metody kopiuj-wklej możliwe jest przeniesienie połączeń neuronalnych na układy scalone.

 

 

Skopiowanie ludzkiego mózgu celem stworzenia jego cyfrowego odpowiednika ma swoje zalety. Samsung i współpracujący z południowokoreańską korporacją naukowcy wskazują, że chipy komputerowe zawierające połączenia neuronalne mogłyby pozyskać unikalne cechy mózgu, m.in. niski pobór mocy, efektywne uczenie się, łatwą adaptację do środowiska, a także autonomię i funkcje poznawcze. Są to cechy, które wciąż pozostają poza zasięgiem obecnej technologii.

Badacze uważają, że można "skopiować mózg" korzystając z układu nanoelektrod. Z ich pomocą można byłoby zarejestrować sygnały elektryczne wytwarzane przez neurony. Pozyskane w ten sposób dane naukowcy mogliby wykorzystać do odtworzenia mapy neuronalnej, pokazującej natężenie połączeń. Kolejnym krokiem ma być "wklejenie" tej mapy np. do pamięci RAM bądź dysków SSD.

 

Odtworzenie ludzkiego mózgu w maszynach do wciąż daleka perspektywa. Samsung wskazuje, że gotowy chip neuromorficzny będzie wymagał około 100 bilionów jednostek pamięci. Jest to technologia przyszłości, jednak od czegoś trzeba przecież zacząć. Firma zapowiada, że będzie kontynuowała badania nad inżynierią neuromorficzną w ramach rozwoju sztucznej inteligencji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj