Włoscy naukowcy opracowali zaawansowanego robota kroczącego HyQ

Kategorie: 

Robot HyQ - źródło: kadr z Youtube
Stany Zjednoczone najprawdopodobniej zajmują pierwsze miejsce jeśli chodzi o badania i rozwój maszyn. Same badania nie są jednak prowadzone tylko w tym kraju. Włosi zaprezentowali niedawno własnego, zaawansowanego robota kroczącego HyQ.

 

Maszyna o której mowa została opracowana przez naukowców z Włoskiego Instytutu Technologicznego (IIT) i jest oceniana jako najbardziej zaawansowany, czteronożny robot na świecie. Jeszcze w zeszłym roku poinformowano, że robot HyQ nauczył się szybko reagować aby uniknąć upadku. Jednak teraz potrafi on również sprawnie się przemieszczać.

 

Claudio Semini, naukowiec z IIT który prowadzi projekt powiedział, że HyQ reprezentuje szeroki repertuar umiejętności ruchowych, co umożliwia mu pokonanie trudnego i dynamicznie zmieniającego się terenu. Prace nad robotem skupiały się również nad większą autonomizacją - maszyna uczyła się w jaki sposób wykorzystać kamery i czujniki tak, aby przemieszczać się po trudnym terenie, przykładowo po kamieniach.

 

HyQ na obecnym poziomie rozwoju potrafi wchodzić po schodach, przemieszczać się szybko lub powoli, bardzo dobrze utrzymuje równowagę a nawet potrafi skakać. Trzeba przyznać, że robot ten rzeczywiście jest bardziej zaawansowany niż amerykańskie czteronożne maszyny, takie jak zrobotyzowany muł LS3, robot kroczący "Cheetah" czy WildCat.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj