Japońska firma zaprezentowała robota, który potrafi grać w ping-ponga

Kategorie: 

Źródło: Omron
Pierwszy na świecie robot przystosowany do gry w tenisa stołowego, robot KUKA, został zaprezentowany na początku tego roku i zagrał ze znanym tenisistą Timo Boll. Niestety okazało się, że maszyna nie posiada takich zdolności, jak zaprezentowano na filmie. Jednak tym razem opracowano robota, który naprawdę jest zdolny do gry w tenisa stołowego.

 

Japońska firma Omron zaprezentowała niedawno na wystawie CEATEC maszynę, która potrafi grać w ping-ponga z każdym przeciwnikiem i została tak zaprogramowana aby grać jak najdłużej. Robot zanim uderzy w piłeczkę monitoruje jej pozycję, monitoruje swojego przeciwnika i ułożenie jego paletki oraz kalkuluje prawdopodobną trajektorię i prędkość lotu piłeczki.

 

Następnie robot wykonuje obliczenia aby piłeczka poleciała w takim kierunku, żeby przeciwnik nie miał problemu z jej odbiciem. Piłeczka jest odbijana z taką siłą, aby jej prędkość lotu była taka sama, jak w momencie jej zbliżenia się do paletki robota. Wszystkie kalkulacje trwają jedynie ułamek sekundy.

 

Robot, w porównaniu do maszyny KIKO, jest wielki i bardzo ciężki - waży 600 kg, mierzy 2.7 metra i stoi na trzech nogach. Prace nad nim trwały około pół roku. Poniżej znajduje się film, który prezentuje możliwości robota.

 

 

Źródło: Gizmag

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj