Zdaniem naukowców miliard ludzi będzie zagrożonych przez globalne ocieplenie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Kiedy mówimy o globalnym ociepleniu, często myślimy o roztapiających się lodowcach, zagrożonych gatunkach czy ekstremalnych zjawiskach pogodowych. Jednak najnowsze badanie naukowe sugeruje, że jest to także kwestia życia i śmierci dla miliarda ludzi do roku 2100.

 

Joshua Pearce z Uniwersytetu Zachodniego Ontario oraz Richard Parnkutta z Uniwersytetu w Grazu podkreślają pilną potrzebę interwencji. Ich badanie rzuca światło na potencjalnie dewastujące skutki globalnego ocieplenia. Jeśli temperatura naszej planety wzrośnie o więcej niż dwa stopnie Celsjusza do końca tego stulecia, będziemy świadkami tragedii na niespotykaną dotąd skalę, z biednymi społecznościami ponoszącymi największe koszty.

 

Biorąc pod uwagę wpływ przemysłu naftowego i gazowego, odpowiedzialnego za znaczący procent emisji gazów cieplarnianych, staje się jasne, że to właśnie te branże muszą ponieść konsekwencje swoich działań. Wielu mieszkańców regionów ubogich i odległych już cierpi z powodu skutków zmian klimatu wywołanych przez takie działalności.

 

Badanie uwypukla niezwykle niepokojący wskaźnik związany ze spalaniem węgla kopalnego. Za każde 1000 ton tego paliwa, jedna osoba traci życie przedwcześnie. Dane te bazują na analizie obszernej literatury naukowej i mają na celu uwidocznienie ludzkiego kosztu związanego z emisjami CO2.

 

Zrozumienie tej "reguły 1000 ton" jest kluczem do przyspieszenia działań na rzecz zrównoważonej przyszłości. Istnieje pilna potrzeba dekarbonizacji gospodarki światowej, poprzez inwestycje w efektywność energetyczną, przejście na odnawialne źródła energii, wdrażanie odpowiednich polityk oraz edukację i podnoszenie świadomości społecznej.

 

Jednak, jak podkreślają badacze, aby osiągnąć te cele, konieczne jest zrozumienie skali zagrożenia. Nie chodzi już tylko o ochronę środowiska, ale o ratowanie ludzkich żyć. Działania rządów, korporacji i poszczególnych osób muszą odzwierciedlać ten priorytet.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj