Papierowe słomki nie tylko psują smak napojów, ale są bardziej niebezpieczne dla zdrowia od plastikowych

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Współczesne społeczeństwo, zmuszane do zrównoważonego rozwoju, podejmuje próby zastępowania jednorazowych produktów plastikowych ich bardziej ekologicznymi odpowiednikami. Jednym z takich produktów, które zdobyły popularność, są słomki papierowe. Mając na uwadze szkodliwość plastiku dla środowiska, wiele osób entuzjastycznie przyjęło tę alternatywę, wierząc w jej korzyści dla ekosystemu. Jednak nowe badania rzucają cień wątpliwości na to, czy słomki papierowe są faktycznie lepszym wyborem.

 

Belgijscy naukowcy przeprowadzili badania, które obnażyły potencjalne zagrożenia związane z użytkowaniem słomek papierowych. Analiza 39 różnych marek słomek wykazała obecność poli- i perfluoroalkilowych (PFAS) w większości badanych próbek. Szczególnie alarmujące było to, że słomki papierowe i bambusowe zawierały te związki chemiczne w największych ilościach.

 

Dlaczego jest to niepokojące? PFAS, nazywane również "chemikaliami wieczystymi", są syntetycznymi substancjami chemicznymi używanymi w produkcji wielu codziennych przedmiotów, takich jak odzież czy naczynia kuchenne. Są odporne na działanie wody, ciepła oraz plam, ale niestety są też potencjalnie szkodliwe dla zdrowia ludzi, dzikiej przyrody i środowiska. Wśród powiązanych z nimi problemów zdrowotnych wymienia się m.in. obniżoną reakcję na szczepionki, choroby tarczycy, czy niektóre rodzaje nowotworów.

 

Dr Thimo Groffen z Uniwersytetu w Antwerpii podkreśla, że choć słomki z materiałów roślinnych promowane są jako bardziej ekologiczne, obecność PFAS wskazuje na to, że może to być mylne przekonanie. Wiele krajów podjęło decyzję o zakazie sprzedaży jednorazowych produktów plastikowych, w tym słomek, co sprawiło, że roślinne odpowiedniki stały się bardziej popularne. Niestety, jak wskazują badania, mogą one również stanowić zagrożenie.

 

W eksperymencie, naukowcy analizowali różne rodzaje słomek – papierowe, bambusowe, szklane, stalowe i plastikowe. Alarming było to, że aż 90% badanych słomek papierowych zawierało PFAS, a w 80% bambusowych także wykryto te substancje. Co ciekawe, w słomkach stalowych nie znaleziono ich wcale.

 

Zidentyfikowane związki to m.in. zakazany od 2020 roku kwas perfluorooktanowy (PFOA) oraz kwas trifluorooctowy (TFA) i kwas trifluorometanosulfonowy (TFMS). Te ostatnie dwa związki są szczególnie rozpuszczalne w wodzie, co oznacza potencjalne ryzyko przenikania ich do napojów przez słomki.

 

Zaskakujące odkrycia wskazują na konieczność głębszej analizy i refleksji nad tym, co uważane jest za "zielony" i ekologiczny wybór. Chociaż plastikowe słomki są niewątpliwie szkodliwe dla środowiska, zastąpienie ich papierowymi odpowiednikami nie jest pozbawione ryzyka. Jak zawsze, gdy stoimy przed wyborem produktu, warto dokładnie analizować dostępne informacje i podejmować decyzje w oparciu o pełen obraz sytuacji.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj