Użycie broni jądrowej może doprowadzić do ochłodzenia ziemskiego klimatu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
W zeszłym roku naukowcy odkryli, że nawet ograniczone użycie broni jądrowej w konflikcie regionalnym może doprowadzić do zniszczenia produkcji żywności nawet na całym świecie oraz do nuklearnego głodu, który spowodowałby śmierć dwóch miliardów ludzi. Najnowsza symulacja pokazała, że wraz z wojną nukleraną dojdzie do znacznego ochłodzenia planety oraz zniszczenia warstwy ozonowej.

 

Naukowcy z National Center for Atmospheric Research z Kolorado opracowali symulację wojny jądrowej między Indiami a Pakistanem, w której użyto 100 bomb jądrowych - każda z nich doprowadziła do wybuchu o mocy 15 kiloton oraz przeanalizowano interakcję takiej wojny z atmosferą, oceanami, lądem i lodem morskim.

 

Uczeni przewidują, że w przypadku takiej wojny jądrowej zakłócony zostałby cały ziemski klimat na co najmniej dekadę, natomiast warstwa ozonowa zostałaby zniszczona na 10 lat. Użycie broni jądrowej w takich ilościach wyniosłoby do atmosfery około 5,5 miliona ton popiołu, który zablokowałby promienie słoneczne i ochłodziłby planetę.

 

Jak wynika z symulacji, średnia globalna temperatura powierzchni Ziemi spadłaby nagle o około 1,5 stopnia Celsjusza. W Północnej Ameryce, Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie okres zimowy będzie chłodniejszy od 2,5 do nawet 6 stopni Celsjusza, natomiast okres letni od 1 do 4 stopni Celsjusza.

 

Co więcej, popiół pochłaniając promienie słoneczne doprowadziłby do intensywnego rozgrzania stratosfery, przyspieszając reakcje chemiczne i niszcząc warstwę ozonową. To z kolei spowodowałoby docieranie do powierzchni naszej planety większych ilości promieniowania ultrafioletowego. Na średnich szerokościach geograficznych w okresie letnim wzrost ten szacowany jest nawet o 80%.

 

Model sugeruje również, że niższe temperatury zmniejszą globalne opady deszczu i inne formy opadów o około 10%. Doprowadzi to do bardziej rozległych pożarów w regionach takich jak Amazonia oraz spowoduje wynoszenie do atmosfery jeszcze większych ilości dymu.

 

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/regionalny-konflikt-uzyciem-broni-atomowej-grozi-katastrofalnym-ochlodzeniem-ziemi

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj