"Duszki" atmosferyczne tworzą się przez nieregularności koncentracji plazmy

Kategorie: 

"Duszek" atmosferyczny - źródło: H. H. C. Stenbaek-Nielsen
Zjawisko tzw. "duszków" atmosferycznych jest znane od bardzo dawna a naukowcy starają się zrozumieć ich pochodzenie. W trakcie najnowszych badań odkryto, że twory te powstają w miejscach nieregularności koncentracji plazmy.

 

"Duszki" atmosferyczne są zjawiskiem optycznym, które występują w jonosferze, a dokładniej na wysokości od 60 do 90 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Z przeprowadzonych badań wynika, że nieregularności koncentracji plazmy w jonosferze są warunkiem koniecznym dla powstania "duszków" atmosferycznych. Należy jednak zaznaczyć iż brakuje solidnych dowodów na pojawianie się takich nieregularności.

 

Uczeni analizowali nagrania wideo na których uwieczniono powstawanie "duszków" i zauważyli, że włókna skierowane w dół tworzą się znacznie szybciej niż te ukierunkowane horyzontalnie. Dało to badaczom do zrozumienia, że miejscowe nieregularności koncentracji plazmy powodują ich propagację. Następnie opracowali model matematyczny i wykorzystali go do odtworzenia "duszków".

 

Dalsze analizy sugerują kilka potencjalnych przyczyn dla tworzenia się nieregularnych koncentracji plazmy. Jedną z najbardziej oczywistych jest wcześniejsze pojawienie się "duszka" w tym samym miejscu. Badaczom nie udało się zaobserwować, aby "duszki" pojawiały się w tym samym miejscu z niewielkim odstępem czasowym. Wyjątkiem może być jednak wystąpienie długotrwałych nieprawidłowości.

 

Innym wyjaśnieniem dla pojawiania się nieregularnych koncentracji plazmy mogą być upadki meteorów. W warstwie D jonosfery, która rozciąga się na wysokości od 60 do 90 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, przechodzi większość tego typu ciał niebieskich, ponieważ wchodząc w niższą, bardziej gęstą warstwę atmosfery dochodzi do ich spalenia.

 

 

Źródło: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/05/140507100423.htm

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj