US Navy pracuje nad robotem humanoidalnym, który będzie gasił pożary

Kategorie: 

Źródło: U.S. Naval Research Laboratory/Jamie Hartman
Roboty, zamiast podnosić ciężki sprzęt i prowadzić działania wojenne, mogą również pomagać ludziom. W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad humanoidem-strażakiem, który będzie mógł wchodzić w sam środek pożaru.

 

Robot SAFFiR (Shipboard Autonomous Firefighting Robot) jest opracowywany przez U.S. Naval Research Laboratory (NRL) i zostanie wykorzystany przez amerykańską marynarkę wojenną. Maszyny te będą zapewniać bezpieczeństwo na statkach a gdy na pokładzie dojdzie do pożaru, SAFFiR automatycznie go wykryje i będzie starał się go ugasić.

 

Humanoid ten potrafi zapamiętać układ statku, autonomicznie poruszać się pod pokładem oraz zachować równowagę nawet gdy statek się kołysa. Maszyna jest wyposażona w sensory, które pozwalają jej widzieć przez dym a dzięki skomplikowanym algorytmom, potrafi poruszać się po naturalnym i wykonanym przez człowieka terenie. Co więcej, SAFFiR posiada sztuczne mięśnie, które pozwalają mu np. podnosić ciężkie przedmioty, używać i poruszać się z wężem pożarowym czy odkręcać zawory.

 

Naukowcy z NRL nie zapomnieli o najważniejszym - robot może uszkodzić swoje mechanizmy i elektronikę, przebywając w ogniu. Aby go ochronić, uczeni opracowali lekką żywicę, która może być uformowana w dowolny kształt i pozostaje silna nawet przy temperaturach, wynoszących 500 stopni Celsjusza. W tym roku US Navy planuje przeprowadzić testy na okręcie wycofanym ze służby, USS Shadwell.

 

 

Źródło: http://www.nrl.navy.mil/media/news-releases/2014/nrl-autonomy-lab-hosts-shipboard-fire-robotics-consortium

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj