Kategorie:
Przełomowe badanie zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Radiological Society of North America (RSNA) wykazało istotny związek pomiędzy zwiększoną ilością trzewnej tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej w wieku średnim a rozwojem choroby Alzheimera. Tłuszcz trzewny, który otacza narządy wewnętrzne głęboko w jamie brzusznej, wiąże się ze zmianami w mózgu na 15 lat przed pojawieniem się pierwszych objawów utraty pamięci w chorobie Alzheimera.
Choroba Alzheimera stanowi coraz większy problem na całym świecie, a obecnie cierpi na nią ponad 6 milionów Amerykanów. Według prognoz do 2050 roku ich liczba wzrośnie do prawie 13 milionów osób. Eksperci szacują, że co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna zachoruje w ciągu swojego życia na chorobę Alzheimera.
Próbując określić ryzyko rozwoju choroby Alzheimera na wcześniejszych etapach, naukowcy przeprowadzili badanie mające na celu ocenę związku między objętością MRI mózgu, wychwytem amyloidu i tau w skanach PET a różnymi czynnikami, takimi jak wskaźnik masy ciała (BMI), otyłość, insulinooporność i brzuszna tkanka tłuszczowa w populacji w średnim wieku o prawidłowym funkcjonowaniu poznawczym. Uważa się, że amyloid i tau zakłócają komunikację między komórkami mózgowymi.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis jest wyjątkowe, ponieważ koncentruje się na konkretnych rodzajach tłuszczu i ich związku z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera. Doktor Mahsa Dolatshahi, autorka badania, wyjaśnia, że żadne wcześniejsze badanie nie powiązało określonego rodzaju tłuszczu z białkiem występującym w chorobie Alzheimera u ludzi normalnych poznawczo. To pionierskie badanie bada zróżnicowaną rolę tłuszczu trzewnego i podskórnego, szczególnie w odniesieniu do patologii amyloidu Alzheimera już w wieku średnim.
W badaniu przekrojowym przeanalizowano dane od 54 zdrowych poznawczo uczestników w wieku od 40 do 60 lat, ze średnim wskaźnikiem masy ciała wynoszącym 32. Uczestnicy zostali poddani pomiarom poziomu glukozy i insuliny oraz testowi tolerancji glukozy. Za pomocą rezonansu magnetycznego brzucha zmierzono tłuszcz podskórny i trzewny, a za pomocą rezonansu magnetycznego mózgu zmierzono grubość kory mózgowej w obszarach mózgu dotkniętych chorobą Alzheimera. Wykonano także skany PET w celu zbadania patologii choroby u 32 uczestników, koncentrując się na blaszkach amyloidowych i komórkach tau.
Wyniki badania wykazały, że wyższy stosunek tłuszczu trzewnego do podskórnego jest powiązany ze zwiększonym wychwytem amyloidu w korze mózgowej (przedklinku), obszarze, o którym wiadomo, że wcześnie ulega patologii amyloidu w chorobie Alzheimera. Co ciekawe, związek ten był silniejszy u mężczyzn niż u kobiet. Ponadto badanie wykazało, że wyższy poziom tłuszczu trzewnego był powiązany ze zwiększonym stanem zapalnym w mózgu.
Te rewolucyjne odkrycia podkreślają konieczność dalszych badań nad wpływem trzewnej tkanki tłuszczowej na rozwój choroby Alzheimera. Zrozumienie złożonych mechanizmów tej choroby jest kluczowe do opracowania skutecznych metod leczenia i prewencji. Badanie to jest krokiem milowym w walce z Alzheimera, otwierając nowe perspektywy dla przyszłych badań.
Skomentuj