Brudne powietrze może podnieść ciśnienie krwi u nastolatków

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z King's College London odkryli, że zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego u nastolatków. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE.

 

Narażenie na zanieczyszczenia powietrza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia, hospitalizacji i śmierci. Szybko rosnąca młodzież może być szczególnie podatna na długoterminowe skutki narażenia na zanieczyszczenia powietrza, ale większość wcześniejszych badań koncentrowała się na osobach dorosłych.

 

Do nowej analizy naukowcy wykorzystali dane 3284 nastolatków z Londynu. Przyjrzeli się skutkom dwóch najczęstszych zanieczyszczeń powietrza: dwutlenku azotu i cząstek o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrona (PM2,5).

 

Naukowcy odkryli, że ekspozycja na dwutlenek azotu była związana z niższym skurczowym ciśnieniem krwi, a ekspozycja na PM2,5 była związana z wyższym skurczowym ciśnieniem krwi. Zależności te były silniejsze u dziewcząt niż u chłopców.

 

Nie zaobserwowano związku między zanieczyszczeniami powietrza a ciśnieniem rozkurczowym. Wnioski autorów wskazywały na potrzebę dalszych badań.

Ocena: 

0
Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj