Nowe badania wykazały, że wchodzenie po schodach zaledwie 50 kroków dziennie może zmniejszyć ryzyko chorób serca

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Przełomowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Tulane wykazało, że wchodzenie po schodach zaledwie 50 kroków dziennie może mieć znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób serca. Badanie opublikowane w czasopiśmie Atherosclerosis podkreśla potencjalne korzyści wynikające z włączenia wchodzenia po schodach do codziennej rutyny jako kluczowego środka zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym.

 

Miażdżycowa choroba układu krążenia (ASCVD), obok choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu, pozostaje jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności na całym świecie. Dlatego ogromne znaczenie ma znalezienie skutecznych sposobów zapobiegania i leczenia tych chorób.

 

Według dr Lu Qi, współautorki badania, krótkie serie intensywnego wchodzenia po schodach mogą znacząco poprawić wydolność krążeniowo-oddechową i profil lipidowy. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które mają trudności z przestrzeganiem aktualnych wytycznych dotyczących aktywności fizycznej. Dr Qi podkreśla, że ​​ćwiczenia wchodzenia po schodach są efektywne czasowo i dostępne dla szerokiego grona osób.

 

Aby dojść do takich wniosków, badacze przeanalizowali dane z brytyjskiego Biobanku, które obejmują informacje dotyczące 450 tys. dorosłych. Podatność uczestników na choroby układu krążenia została obliczona na podstawie różnych czynników, w tym wywiadu rodzinnego, ustalonych czynników ryzyka i genetycznych czynników ryzyka. Ponadto uczestników zapytano o styl życia i częstotliwość wchodzenia po schodach. Mediana czasu obserwacji uczestników badania wyniosła 12,5 roku.

 

Badanie wykazało, że codzienne wchodzenie po schodach znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, szczególnie u osób mniej na nie podatnych. Jednak nawet wśród osób bardziej podatnych codzienne wchodzenie po schodach skutecznie równoważy zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Sugeruje to, że włączenie wchodzenia po schodach do codziennych zajęć może być użytecznym środkiem zapobiegawczym dla szerokiego grona osób.

„Wyniki tego badania są uderzające i dostarczają nowych dowodów na ochronny wpływ wchodzenia po schodach na ryzyko rozwoju ASCVD” – mówi dr Qi. „Jest to szczególnie ważne dla osób z wieloma czynnikami ryzyka ASCVD, ponieważ oferuje prosty i skuteczny sposób na poprawę zdrowia układu krążenia”.

Dr Qi podkreśla dostępność schodów jako niedrogiego i dostępnego sposobu na włączenie ćwiczeń do codziennego życia. Dzięki temu wchodzenie po schodach jest możliwe dla osób na każdym poziomie wykształcenia i statusie społeczno-ekonomicznym. Po prostu wykonując kilka dodatkowych kroków każdego dnia, można znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj