Zanieczyszczenie powietrza prowadzi do choroby Alzheimera
Image
Zanieczyszczenie powietrza generowane przez ruch samochodowy może być czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju choroby Alzheimera, a także zaburzeń pamięci i funkcji poznawczych. Takie wnioski potwierdza najnowsze badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z University of California w Irvine, które opierało się na eksperymencie z udziałem myszy.
Choroba Alzheimera jest poważną chorobą neurodegeneracyjną, prowadzącą do utraty pamięci i funkcji poznawczych, a w zaawansowanych stadiach - do całkowitej utraty osobowości i samodzielności. Niestety, do dnia dzisiejszego, nie istnieje skuteczne lekarstwo na tę chorobę, stąd tak istotne jest poszukiwanie sposobów jej zapobiegania.
Podczas eksperymentu, pod kierownictwem Masashi Kitazawy, badano wpływ ultra drobnych cząstek stałych na myszy w różnym wieku przez okres 12 tygodni. Pierwsza grupa myszy była narażona na działanie cząstek powstających podczas ruchu samochodowego, natomiast druga grupa oddychała oczyszczonym powietrzem. Po zakończeniu okresu narażenia, myszy poddano testom pamięci i funkcji poznawczych.
Wyniki badań ukazały, że ultra drobne cząsteczki w powietrzu mogą negatywnie wpływać na pamięć i funkcje poznawcze. Zauważono także, że starsze myszy wykazują tendencję do gromadzenia płytek mózgowych oraz aktywacji komórek glejowych, co może być związane z początkowym stadium choroby Alzheimera.
Odkrycia te potwierdzają, że zanieczyszczenie powietrza generowane przez ruch samochodowy jest czynnikiem mogącym przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera. W związku z tym, rząd i organy regulacyjne odpowiedzialne za ochronę środowiska powinny podjąć zdecydowane działania mające na celu zmniejszenie poziomu cząstek stałych w powietrzu.
- Dodaj komentarz
- 94 odsłon