Nowe badanie ujawnia zaskakującą rolę nerwu błędnego podczas ćwiczeń

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W przełomowym badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Auckland podważyli potoczne przekonanie na temat ćwiczeń, ujawniając znaczącą rolę nerwu błędnego. Wykazano, że nerw błędny, znany ze swojej roli w funkcji „odpoczynku i trawienia”, pomaga sercu pompować krew podczas ćwiczeń, pomagając rozprowadzać tlen po całym organizmie.

 

Tradycyjnie uważa się, że współczulny układ nerwowy, związany z reakcją „walcz lub uciekaj”, jest aktywowany podczas ćwiczeń w celu zwiększenia częstości akcji serca i siły, podczas gdy przywspółczulny układ nerwowy, związany z reakcją „odpoczynku i trawienia”, jest osłabiony lub nieaktywny. Jednak profesor nadzwyczajny Rohit Ramchandra i jego współpracownicy udowodnili, że ten pogląd jest błędny.

 

Wykorzystując nowoczesne metody rejestracji sygnałów elektrycznych, badacze bezpośrednio obserwowali aktywność nerwów błędnych u owiec podczas ćwiczeń. Odkryli, że aktywność nerwu błędnego wzrosła podczas ćwiczeń, co zaprzecza wcześniejszym przekonaniom. Według dr Ramchandry ta zwiększona aktywność nerwów błędnych pomaga sercu utrzymać wysoki poziom aktywności pompowania, zapewniając większy przepływ krwi w celu wykonywania zwiększonej pracy.

 

Podczas aktywności fizycznej objętość krwi pompowanej przez serce na minutę znacznie wzrasta. W takim przypadku serce powinno bić szybciej i kurczyć się z większą siłą. Naukowcy odkryli, że przywspółczulny i współczulny układ nerwowy współpracują, aby pomóc sercu pompować krew mocniej i szybciej podczas ćwiczeń. Zbadali także rolę neuroprzekaźników uwalnianych przez nerw błędny sercowy.

 

Podczas gdy poprzednie badania koncentrowały się na acetylocholinie, neuroprzekaźniku, który nie ma wpływu na wydolność wysiłkową, to badanie skupiało się na wazoaktywnym peptydzie jelitowym (VIP). Naukowcy odkryli, że podczas ćwiczeń nerw błędny uwalnia VIP, który pomaga rozszerzyć naczynia wieńcowe, umożliwiając sercu pompowanie większej ilości krwi. Doktor Julia Shanks, pierwsza i współautorka badania, wyjaśnia, że ​​VIP pierwotnie odkryto w jelitach i był znany jako substancja wspomagająca trawienie. Jednak to badanie pokazuje, że ma on również znaczenie dla ćwiczeń.

 

To przełomowe badanie podważa długo utrzymywane przekonania na temat roli nerwu błędnego i dostarcza nowego wglądu w złożone interakcje układu nerwowego przywspółczulnego i współczulnego podczas ćwiczeń. Zrozumienie podwójnej roli nerwu błędnego i uwalniania VIP otwiera nowe możliwości poprawy wydajności treningowej i poprawy zdrowia układu krążenia.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj