Telewizja satelitarna w twoim domu - niezbędne elementy wyposażenia

Kategorie: 

Źródło: Whitepress

Mimo popularności platform streamingowych, takich jak Netflix czy Amazon, wciąż wiele osób woli korzystać z telewizji satelitarnej. Dlaczego? Ponieważ wiele kanałów satelitarnych można oglądać bez żadnych opłat, umów i abonamentów. Poza tym w niektórych lokalizacjach dostępność telewizji satelitarnej jest nawet lepsza niż telewizji naziemnej. Co jest potrzebne, żeby odbierać kanały satelitarne? Zobacz najważniejsze informacje i praktyczne wskazówki.

 

 

Telewizja satelitarna – co to jest?

Odbiór telewizji satelitarnej możliwy jest dzięki przekazywaniu sygnału z satelitów znajdujących się na ziemskiej orbicie. Sygnał odbierany jest za pomocą specjalnej anteny satelitarnej, a następnie przetwarzany na dźwięk i obraz widoczny w telewizorze. Obecnie w Polsce najpopularniejsze są programy z satelity Hot Bird oraz Astra. Odpowiednie ustawienie swojej anteny umożliwia odbieranie obu sygnałów jednocześnie co oznacza większą liczbę dostępnych kanałów. Oprócz darmowych programów (tak zwanych free-to-air) antena satelitarna może odbierać także kodowane programy, które można oglądać, mając odpowiedni dekoder – na przykład Polsat lub Canal+.

Początkowo sygnał z satelity miał charakter analogowy, obecnie są to cyfrowe sygnały, podobnie jak w przypadku telewizji naziemnej. Oprócz kanałów polskojęzycznych, takich jak TVP Polonia czy Polonia 1, można mieć dostęp także do wielu zagranicznych programów w języku angielskim czy niemieckim.

Telewizja satelitarna a telewizja naziemna

Oprócz telewizji satelitarnej wciąż dostępne są także programy telewizji naziemnej. Czym to się różni? Jak sam nazwa wskazuje, telewizja naziemna korzysta z infrastruktury położonej na powierzchni ziemi, czyli głównie masztów na wysokich wzniesieniach i dachach budynków. Do odbierania telewizji naziemnej używa się innej anteny i innego dekodera. Sygnał telewizji naziemnej kodowany jest w formacie DCV-T2, natomiast satelitarny w formacie DVB-S i DVB-S2. Należy jednak pamiętać, że istnieją dekodery zdolne do odbierania zarówno telewizji satelitarnej, jak i telewizji naziemnej.

Jak oglądać telewizję naziemną satelitarną?

Co oprócz telewizora będzie potrzebne do odbierania kanałów satelitarnych? Niezbędna jest oczywiście antena satelitarna o odpowiedniej konstrukcji. Antenę, umieszczoną często na wsporniku, należy zainstalować na dachu, ścianie lub balkonie, koniecznie ustawiając ją w odpowiednim kierunku. Następnie antenę łączy się z dekoderem za pomocą kabla antenowego, a dekoder podłącza do telewizora za pomocą kabla HDMI. Instalacja powinna odbywać się przy dobrej pogodzie, żeby nic nie zakłóciło tego procesu. Na szczęście, w wykonywaniu instalacji satelitarnych pomagają doświadczeni technicy, dzięki czemu można mieć pewność, że wszystkie czynności zostały wykonane prawidłowo. Ważne jest, żeby antena satelitarna nie napotkała na swojej drodze żadnych przeszkód, które mogłyby zakłócić sygnał takich jak drzewa czy ściany budynków.

Dekodery do oglądania telewizji satelitarnej mogą różnić się wyglądem, kształtem i rozmiarem. Mogą również oferować dodatkowe funkcje, jak na przykład możliwość nagrywania ulubionych programów na zewnętrzne nośniki. Często dekodery przeznaczone do odbierania kodowanych programów sprzedawane są w formie zestawu startowego. W cenie jest możliwość oglądania płatnych kanałów przez miesiąc na próbę, natomiast dalsze korzystanie z usługi wymaga wniesienia dodatkowych opłat. To, jakie dokładnie kanały będą odbierane, zależy od wybranego pakietu.

W niektórych miejscach w Polsce, gdzie infrastruktura naziemna nie jest odpowiednio rozbudowana, znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest właśnie oglądanie telewizji satelitarnej.

Zobacz tunery do telewizji satelitarnej i internetowej w sklepie MediaMarkt i zdecyduj, który kupisz!

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj