Już niedługo pojawią się pierwsze giętkie wyświetlacze OLED

Kategorie: 

Te nowoczesne wyświetlacze mogą w przyszłości całkowicie odmienić nasze telefony komórkowe a nawet telewizory. Ekrany OLED można swobodnie wyginać i posiadają większą skalę barw i jasność niż wyświetlacze LCD.

 

Ekrany OLED, które są od niedawna masowo produkowane przez firmę LG, są przede wszystkim lżejsze i cieńsze od pozostałych. Technologia wykorzystuje zjawisko emisji światła przez wykonane z organicznych materiałów diody. Każda z nich może zostać wykonana z odpowiednio dobranego materiału, dlatego istnieje możliwość uzyskania rzeczywistych kolorów, a nie tak jak w przypadku ekranów LCD, które używają filtry barwy.

 

Wśród największych zalet wymienia się możliwość produkcji giętkich, zwijanych wyświetlaczy, ekranów wszywanych w odzież czy lżejszych komputerów przenośnych. OLED nie wymaga podświetlania, dzięki czemu kontrast może wynosić nawet 1 000 000:1, natomiast wyświetlana czerń jest idealna, ponieważ dioda w tym przypadku po prostu przestaje świecić. Wyświetlanie ciemnych kolorów wiąże się więc z mniejszym poborem energii.

 

Jak każda technologia, również i ta posiada pewne wady. Mianowicie wyświetlanie białych i jasnych elementów oznacza większe zużycie energii, co jest widoczne w przypadku przeglądania stron internetowych lub dokumentów w edytorze tekstu. Ekrany OLED są bardzo wrażliwe na wilgoć, która może zniszczyć materiał organiczny. Największym problemem tej technologii była ograniczona żywotność materiałów organicznych. Początkowo czas życia diod wynosił jedynie 5000 godzin (tj. około 208 dni), jednak udało się go wydłużyć do 198 tyś. godzin - czyli ponad 20 lat.

 

Jak informuje strona The Verge, pierwszy smartphone firmy LG z wyświetlaczem OLED pojawi się najwcześniej za miesiąc. Natomiast według Reuters, rywalizująca firma Samsung zaprezentuje podobną technologię już w październiku.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem