Pająki mogą ewoluować w kierunku społecznego stylu życia

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Niektóre gatunki pająków ewoluowały od samotniczego trybu życia do bardziej społecznego, a inne gatunki również mogą ewoluować w tym kierunku. Poinformowano o tym w komunikacie prasowym Australian National University (ANU).

 

Uważa się, że większość pająków żyje samotnie, ale badanie przeprowadzone przez ANU wykazało, że niektóre gatunki stały się bardziej towarzyskie. Według ekspertów z ANU  niektóre gatunki pająków niezależnie ewoluują „w bardzo podobny sposób w kierunku społecznego stylu życia. W szczególności dotyczy to australijskich pająków myśliwskich.

 

W dużej mierze zachowania społeczne polegają na tym, że spotykają się, jedzą w jednym miejscu, dzielą się jedzeniem. Mają też pewien stopień pokrewieństwa, podobnie jest z tym, jak ludzie komunikują się bliżej z członkami rodziny niż z obcymi. Według naukowców zachowania społeczne wymagają większych mózgów, a w przypadku pająków zauważono, że gatunki takie jak myśliwy australijski i afrykański pająk społeczny mają większe mózgi. 

 

Jednocześnie uczeni podkreślają, że ​​zmiany genetyczne, które doprowadziły do ​​wzrostu liczby neuronów u obu gatunków pająków, są bardzo podobne i wiążą się ze zmianami w genach kontrolujących zachowanie, powstawanie neuronów i metabolizm. Chociaż nie możemy przewidzieć przyszłości, nie można wykluczyć, że więcej gatunków pająków podąży tą drogą ewolucyjną.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj