Słonie afrykańskie komunikują się za pomocą węchu
Image
Naukowcy z University of Queensland w Australii odkryli, że słonie afrykańskie wykorzystują swój wyostrzony zmysł węchu do komunikowania się ze sobą i określania swoich relacji. Mają doskonałą pamięć zapachową. O wiele lepszą niż człowiek. Słonie nigdy nie łączą się w pary z rodzeństwem. Określają pokrewieństwo na podstawie zapachu
Eksperci z University of Queensland w Australii odkryli, że słonie afrykańskie wykorzystują swój wyostrzony zmysł węchu jako formę komunikacji. Specjaliści prowadzili badania nad słoniami w parkach dzikich zwierząt w Malawi. Praca wykazała, że słonie rozróżniają wiek, stan zdrowia, status reprodukcyjny i relacje pokrewieństwa na podstawie zapachu.
Naukowcy zbadali DNA, gruczoły, mocz i odchody 113 słoni afrykańskich, aby określić grupy rodzinne. Odkryto, że jeden zestaw chemikaliów jest wspólny dla wszystkich członków grupy, a inny jest unikalny dla każdej osoby. Słonie nigdy nie łączą się w pary z rodzeństwem, nawet jeśli są oddzielone od lat. Zawsze mogą rozpoznać, czy intruz jest w ich pobliżu, po zapachu ich odchodów lub innych wydzielin.
Uczeni twierdzą, że sądząc po ich zachowaniach społecznych, słonie używają węchu do monitorowania zarówno innych członków stada, jak i obcych. Witają się piskiem i trzepotaniem uszami. Według naukowca kierują w ten sposób strumień feromonów w stronę drugiego słonia, na znak powitania. Kiedy słonie atakują się nawzajem, również trzepoczą uszami, prawdopodobnie po to, aby przeciwnik poczuł inne feromony jako znak ostrzeżenia i zagrożenia.
Słonie nie tylko szybko identyfikują różne zapachy, ale także przechowują je w pamięci. Niektóre zwierzęta w badaniu były hodowane w niewoli i jedną z sztuczek, których ich nauczono, było to. Słoń wziął kapelusz turysty i powąchał go. Kiedy turysta wrócił kilka godzin później, słoń mógł dokładnie powiedzieć, do kogo należał kapelusz.
Słonie można wytresować, by wyczuwały wiele rzeczy, w tym krew i materiały wybuchowe. Te wyniki pokazują, że słonie są złożonymi stworzeniami, a dźwięk nie jest ich jedyną formą komunikacji.
- 97 odsłon
Dodaj komentarz