Naukowcy odkryli, że zwierzęta lądowe widzą więcej kolorów niż wodne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy ustalili, że zwierzęta lądowe rozróżniają więcej kolorów niż zwierzęta przystosowane do wody. Opisano to w nowym badaniem, opublikowanym 6 czerwca przez Phys.org.

Zbierając dane dotyczące wzroku od setek kręgowców i bezkręgowców, biolodzy z University of Arkansas ustalili, że zwierzęta przystosowane do lądu są w stanie widzieć więcej kolorów niż zwierzęta przystosowane do wody.

 

Jednak według naukowców historia ewolucyjna - przede wszystkim różnica między kręgowcami a bezkręgowcami - znacząco wpływa na to, jakie kolory widzi dany gatunek. Bezkręgowce widzą więcej krótkich fal świetlnych w porównaniu z kręgowcami.

 

Zdolność zwierzęcia do rozpoznawania informacji wizualnych zależy od długości fali i natężenia światła w danym środowisku. Ilość i wrażliwość na długość fali rodziny białek siatkówkowych zwanych opsynami określa widmo światła widzianego przez zwierzę, od ultrafioletu do dalekiej czerwieni.

 

Jednak bezkręgowce i kręgowce wykorzystują różne filogenetycznie opsyny w swoich siatkówkach, a naukowcy nie ustalili, czy te różne opsyny wpływają na to, co zwierzęta widzą i jak przystosowują się do światła.

 

Naukowcy porównali dane dotyczące widzenia 446 gatunków zwierząt należących do czterech typów. Jeden z tych typów zawierał kręgowce. Pozostałe typy zawierały bezkręgowce, takie jak owady, kalmary i meduzy.

 

Badanie wykazało, że chociaż zwierzęta przystosowują się do środowiska, ich zdolność do adaptacji może być ograniczona fizjologicznie. Chociaż kręgowce i bezkręgowce generalnie używają tego samego typu komórek do widzenia, budują te komórki inaczej. Ta różnica fizjologiczna może wyjaśniać, dlaczego bezkręgowce lepiej widzą światło o krótkich falach, nawet jeśli środowisko predysponuje kręgowce do widzenia również światła o krótkich falach.

 

Różnica może wynikać ze stochastycznych mutacji genetycznych występujących u kręgowców, które mogą ograniczać zasięg światła w ich wzroku - twierdzą naukowcy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj