Naukowcy mówią o wyjątkowym pająku żyjącym pod wodą

Kategorie: 

Źródło: tylkonauka

Pająk dzwonkowy to jedyny pająk żyjący pod wodą. Aby oddychać powietrzem, tworzy dzwon nurkowy - przypominającą pajęczynę kulę pomiędzy podwodnymi roślinami. 

 

 

„Zdumiewająco przystosował się do życia wodnego” – powiedział Craig McAdam, rzecznik brytyjskiej organizacji zajmującej się ochroną bezkręgowców Buglife. Według niego pająk ma na całym ciele wiele wodoodpornych włosków, które zatrzymują powietrze z powierzchni wody. Następnie pająk przędzie jedwabną sieć, w której tworzy się pęcherzyk powietrza, będący rodzajem dzwonka nurkowego.

 

Bańka rozszerza się, aż pająk zmieści się w środku. Powietrze w dzwonie nurkowym jest regularnie odnawiane. Pająk niesie ze sobą bańkę wody, która nadaje mu srebrzysty kolor. Co niezwykłe, samce pająków dzwonkowych są większe i cięższe niż samice. W ten sposób mogą sprawniej poruszać się pod wodą.

 

Natomiast wielkość samic jest ograniczona koniecznością zbudowania większego dzwonu powietrznego, w którym opiekują się młodymi, a także kosztami energetycznymi związanymi z częstszym transferem świeżego powietrza z powierzchni wody do dzwonek. Większe samce czasami zjadają samice w przypadku odwrotnego kanibalizmu płciowego. Jednak eksperymenty wykazały, że duże samce i samice zabijają również małe samce.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj