Naukowcy rozszyfrowali genom ziemniaka. To ważny krok w walce z głodem na świecie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Ponad 20 lat po pierwszej publikacji ludzkiego genomu, naukowcy z Uniwersytetu Ludwiga Maksymiliana w Monachium i Instytutu Hodowli Roślin Maxa Plancka w Kolonii rozszyfrowali złożony genom ziemniaka. Nowe badania kładą podwaliny pod rozwój bardziej wytrzymałych odmian tej rośliny.

 

Odmiana ziemniaka, jaką możemy kupić w sklepach, jest dostępna od ponad 100 lat. Szczególnie niska różnorodność genowa wśród ziemniaków, sprawia, że są one podatne na choroby. Najlepszym przykładem, jest chociażby irlandzki Wielki Głód w latach czterdziestych XIX wieku, kiedy to przez kilka lat prawie wszystkie uprawy tej rośliny na terenie Irlandii gniły w ziemi.


Wygląda na to, że stoimy u progu ziemniaczanej rewolucji. Nowe ustalenia zostały opisane w specjalnym artykule naukowym w czasopiśmie Nature. Oto co na ten temat, mieli do powiedzenia naukowcy z grupy Korbiniana Schneebergera:

"W oparciu o wyniki tej pracy możemy stworzyć nowe odmiany ziemniaków, które będą bardziej produktywne, a także odporne na zmiany klimatu – może to mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe w nadchodzących dziesięcioleciach.”

Podczas „zielonej rewolucji” lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych naukowcy i hodowcy roślin osiągnęli znaczny wzrost plonów wielu podstawowych upraw, takich jak ryż czy pszenica. Tego samego, nie zdołano jednak osiągnąć w przypadku ziemniaków. Wysiłki badaczy zmierzające do opracowania nowych odmian o wyższych plonach, pozostają nieskuteczne.

 

Korbinian Schneeberger wraz ze swoim kolegą Hekuanem Sun i innymi współautorami, zdołali osiągnąć swój cel, sekwencjonując DNA dużej liczby pojedynczych komórek pyłkowych. W przeciwieństwie do wszystkich innych komórek, każda komórka pyłowa zawiera dwie losowe kopie każdego chromosomu, co ułatwiło rekonstrukcję genomu. Dzięki tym informacjom, naukowcy mogą zidentyfikować warianty genów odpowiedzialne za pożądane lub niepożądane cechy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj