Naukowcy obawiają się powstania sztucznej inteligencji, która wymknie się spod kontroli

Kategorie: 

Źródło: Suidobashi Heavy Industry
Zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji jest obecnie stałym tematem, jaki podejmują media i naukowcy. Pojawiają się obawy, że ktoś zechce stworzyć inteligentne maszyny wojenne, które nie będą posiadały w sobie moralności i ludzkich emocji.

 

Sztuczna inteligencja może być dobrym narzędziem dla ludzkości, wprost proporcjonalnie do poziomu jej inteligencji. Jeśli chcemy uniknąć potencjalnych zagrożeń, jej rozwój powinien być ściśle kontrolowany. Jednak mimo tego, zawsze może pojawić się jakieś trudne do przewidzenia zagrożenie - nie trudno wyobrazić sobie terrorystów przyszłości, którzy zamiast przeprowadzać zbrojne ataki czy wysadzać się w miejscu publicznym, mogą po prostu zająć się programowaniem.

 

Tacy terroryści będą jeszcze bardziej niebezpieczni. Mogą przykładowo skonstruować takiego robota, uzbroić go i odpowiednio zaprogramować. Na dzień dzisiejszy taki scenariusz wydaje się wręcz nieprawdopodobny, jednak w przyszłości - kto wie czego możemy się spodziewać?

 

Murray Shanahan, profesor robotyki kognitywnej z Imperial College London ostrzega, że "siły kapitalistyczne" mogą opracować sztuczną inteligencję, która nie będzie w sobie posiadała moralności. Jego zdaniem może to prowadzić do zabójczych technologii wojennych, których nie będziemy w stanie kontrolować.

 

Shanahan opowiada się za tym, aby konstruować inteligentne maszyny, których "mózg" i sposób "myślenia" będzie przypominał nasz. Jego zdaniem ważne jest to aby roboty żyły z ludzkością w harmonii. Niestety sztuczna inteligencja jest wykorzystywana również militarnie, a jak wiadomo, technika wojskowa musi być skuteczna. Wyścig zbrojeń napędza rozwój technologii, która w przyszłości w najmniej oczekiwanym momencie może zagrozić całej cywilizacji.

 

 

Na podstawie: http://rt.com/uk/235143-capitalism-ai-dangerous-technology/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Antychryst :)

I bardzo dobrze że powstaje

I bardzo dobrze że powstaje zagrożenie.
Niech ludzkość wymrze na zawsze!
To nie te roboty będą zagroźeniem dla ludzkości,
tylko ludzkość będzie zagrożeniem dla Siebie samej
gdyż to ludzkość nigdy nie posiadała moralności!
Antychryst z Rzeszowa

Skomentuj