DARPA chce rozwinąć komunikatywność między człowiekiem a maszyną

Kategorie: 

Źródło: DARPA
Amerykańska agencja DARPA rozpoczyna nowy program o nazwie Communicating with Computers (CwC). Dzięki niemu, komunikacja między maszyną a człowiekiem stanie się znacznie efektywniejsza.

 

Komunikacja między człowiekiem a człowiekiem jest bardzo prosta a Stany Zjednoczone chcą aby podobnie było w przypadku komunikacji na linii maszyna-człowiek. Jest do dość trudne do osiągnięcia ale nie niemożliwe. Tak przynajmniej uważa agencja DARPA, która posiada już pewne plany w tym kierunku.

 

Kierownik programu CwC Paul Cohen powiedział, że ludzka komunikacja wydaje się tak naturalna iż nie zdajemy sobie sprawy jak wiele wymaga ona pracy umysłowej. Zupełnie inaczej jest w przypadku gdy dochodzi do komunikacji między człowiekiem a maszyną. Dlatego DARPA będzie pracować nad komputerem, który potrafiłby "myśleć" podobnie jak człowiek, co z kolei ułatwiłoby komunikację.

 

W ramach pierwszego eksperymentu, maszyna i człowiek będą musieli wspólnie zrealizować określone zadanie - w tym przypadku będzie to zakończenie opowiadania. Maszyna będzie musiała komunikować się z człowiekiem i brać pod uwagę jego pomysły, zanim stworzy własne.

 

Drugi eksperyment będzie polegał na modelowaniu procesów molekularnych, które wywołują komórki zanim stają się nowotworowe. Pozwoli to opracować system, który będzie w stanie lepiej ocenić wiarygodność biologiczną proponowanych modeli molekularnych.

 

Program CwC jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju więc będziemy musieli jeszcze długo czekać na pierwsze efekty. Są to również pierwsze eksperymenty, które pozwolą rozwinąć komunikatywność między człowiekiem a maszyną.

 

 

Źródło: http://www.darpa.mil/NewsEvents/Releases/2015/02/20.aspx

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj