Naukowcy eksperymentalnie potwierdzili istnienie promieniowania Hawkinga

Kategorie: 

Źródło: NASA

W 1974 roku, słynny naukowiec Stephen Hawking teoretyzował istnienie tajemniczego promieniowania, które mogą emitować czarne dziury. Dziś, niemal po 50 latach, zespół badawczy zdobył dowód na istnienie tego promieniowania.

 

Czarne dziury teoretycznie pożerają wszystko, łącznie ze światłem, ale nie jest prawdą, że nic nie może im uciec. Wszystkie obiekty we Wszechświecie muszą emitować promieniowanie cieplne i to samo tyczy się czarnych dziur. W przeciwnym wypadku, naruszałyby prawa termodynamiki.

 

Stephen Hawking uważał, że pochodzące z czarnych dziur tajemnicze promieniowanie, zwane promieniowaniem Hawkinga, to efekt powiązany z mechaniką kwantową. Możliwość przetestowania jego teorii na czarnych dziurach pozostaje oczywiście poza naszym zasięgiem.

Jednak zespół naukowców z izraelskiego Instytutu Naukowego Weizmanna i meksykańskiego Departamentu Fizyki CINVESTAV zdołał przeprowadzić eksperyment, w którym symulowano efekty czarnej dziury w laboratorium. Badacze przesłali światło laserowe przez światłowód w taki sposób, aby zasymulować krawędź czarnej dziury. Normalnie w takich eksperymentach, żadne światło nie może uciec z włókna, lecz stymulując całe urządzenie z pomocą innego lasera, naukowcy uzyskali pewne promieniowanie.

 

Naukowcy, którzy brali udział w tym eksperymencie uważają, że jest to pewien dowód na istnienie promieniowania Hawkinga. Nie możemy wyciągać wniosków na podstawie jednego doświadczenia – eksperyment musi zostać powtórzony, ale naukowcy zaczynają dochodzić do wniosku, że Stephen Hawking mógł mieć rację w kwestii natury czarnych dziur i emitowanego przez nie promieniowania.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj