Fizycy uważają, że czarne dziury mogą emitować ciemną materię

Kategorie: 

Źródło: NASA

W ostatnich latach, naukowcy dokonali kilku ważnych odkryć. Mowa przede wszystkim o wykryciu bozonu Higgsa, na którego polowano od niemal 50 lat, oraz fal grawitacyjnych, których istnienie przewidywano od 100 lat. Już za kilka tygodni w ramach programu Event Horizon Telescope wykonamy pierwsze zdjęcie czarnej dziury. Fizycy teoretycy zaproponowali aby dokładnie przyjrzeć się tym obiektom i sprawdzić czy mogą emitować ciemną materię poprzez fale grawitacyjne.

 

Odkrycie fal grawitacyjnych, zmarszczek na czasoprzestrzeni, może ułatwić naukowcom poszukiwanie nowych cząstek, które wchodzą w skład ciemnej materii - tworzy ona nawet 80% masy Wszechświata. Badacze są zainteresowani aksjonami - hipotetycznymi cząstkami, których poszukujemy od 40 lat.

 

Czarne dziury to potężne obiekty kosmiczne, które przyciągają i pochłaniają dosłownie wszystko, łącznie ze światłem. Czarne dziury posiadają niezwykle silne pole grawitacyjne a gdy zderzają się ze sobą, tworzą fale grawitacyjne. Masha Baryakhtar z Instytutu Fizyki Teoretycznej Perimeter w Waterloo podejrzewa, że te ciała niebieskie mogą emitować aksjony - cząstki miliardy razy lżejsze od elektronu, które mogą oddziaływać grawitacyjnie.

 

Zakładając słuszność teorii Baryakhtara, aksjony mogą emitować fale grawitacyjne, które być może jesteśmy w stanie wykryć przy pomocy naszych ziemskich instalacji. Obecnie posiadamy trzy detektory fal grawitacyjnych - dwa instrumenty o nazwie LIGO w Waszyngtonie i w Luizjanie oraz Virgo we Włoszech. Jeśli instrumenty te zostaną odpowiednio ulepszone, być może naukowcy zdołają namierzyć te aksjony.

 

Powyższa teoria ma przede wszystkim wyjaśnić czym właściwie jest ciemna materia. Baryakhtar połączył ze sobą czarne dziury, fale grawitacyjne oraz ciemną materię w całość. Naukowcy nie ukrywają, że są zafascynowani nowym podejściem. Niestety miną jeszcze lata zanim nasza ziemska technologia rozwinie się do tego stopnia abyśmy mogli sprawdzić czy Baryakhtar jest blisko rozwiązania tej zagadki.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Energy99

Myślę że(tylko tyle)czarna

Myślę że(tylko tyle)czarna dzura to tworzyciel drugiej rzeczywistości-akcelerator stworzony przez resztki ciemnej energii do tworzenia ciemnej materii dzięki której spajane są wszelkie istnienia jednocześnie zapewniając ciemnej energi odwrót od samozatracenia a zatem szersze możliwości rozwoju ale dlaczego przewyższa ciemna energia tak wysoko ciemną materię myślę że(tylko tyle)spowodowane jest to przez wytwarzanie czynnika trzeciego ubocznego ciemnej materii ktory jest hormonem steroidalnym dla ciemnej energii który zwiększa się wraz z większą liczbą czarnych dziur.

Portret użytkownika r.abin

Zaproponowali - więc

Zaproponowali - więc rozpatruję. Ciemna Materia miała być czynnikiem spajającym grawitacyjnie Galaktyki (bez niej - nie trzymałyby się kupy). No a z BH, obiekt grawitacyjny raczej nie wyjdzie. Może (bez problemu) wyjść obiekt antygrawitacyjny - np odpowiedzialny za akcelerację ekspansji Wszechświata, tylko to ma być Ciemna Energia, o której wiemy jeszcze mniej. A w gadaniu o niczym - to raczej politycy są dobrzy

Skomentuj