Uczeni odkryli nową formę światła

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Irlandii odkryli nową formę światła, którego prędkość kątowa nie jest wielokrotnością stałej Plancka i jest dwukrotnie mniejsza niż minimalne wartości dopuszczalne według obowiązującego stanu wiedzy. Dzięki temu może uda nam się lepiej zrozumieć naturę zjawiska światła.

 

Irlandzcy naukowcy z Trinity College w Dublinie, doktor Kyle Ballantine i profesorowie Paul Eastham oraz John Donegan, odkryli nową formę światła, w której moment pędu każdego fotonu przyjmuje wartość połowy stałej Plancka. Według obecnego poziomu wiedzy w fizyce, cząsteczka światła może mieć moment pędu stanowiący wielokrotność stałej Plancka, ale wyniki badania opublikowanego w naukowym czasopiśmie Science, wskazują na to, że nie zawsze tak jest.

 

Naukowcy utworzyli specjalne urządzenie do eksperymentu i za pomocą soczewek oraz laserów zdołali zmierzyć zmianę prędkości kątowej fotonów w ciągu pewnego czasu. Naukowcy wierzą, że ich odkrycie otworzy dla ludzi nowe możliwości. Powinno się dać to wykorzystać na przykład do opracowania nowych technologii transmisji danych i szyfrowania.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj