Obserwatorium LIGO po raz trzeci odkryło fale grawitacyjne

Kategorie: 

Źródło: LIGO/Caltech/MIT/Sonoma State University

Naukowcy pracujący przy amerykańskim Obserwatorium Interferometrycznym Fal Grawitacyjnych (LIGO) powiadomili o kolejnym wykryciu fal grawitacyjnych. Odkrycia dokonano już po raz trzeci, więc nie ma tu mowy o przypadku. Namierzone fale grawitacyjne powstały w wyniku kolizji dwóch odległych czarnych dziur.

 

Istnienie fal grawitacyjnych, zmarszczek w czasoprzestrzeni, zostało przewidziane 100 lat temu przez Alberta Einsteina i jego ogólną teorię względności. Źródłem tych fal jest ciało poruszające się z przyspieszeniem. Abyśmy mogli zaobserwować efekty, ciało musi mieć bardzo duże przyspieszenie i ogromną masę, co sprawdza się w przypadku czarnych dziur.

Pierwsze odkrycie fal grawitacyjnych (zdarzenie otrzymało nazwę GW150914) miało miejsce we wrześniu 2015 roku, natomiast drugie (zdarzenie o nazwie GW151226) w lutym 2016 roku. We wszystkch przypadkach fale zostały wykryte dzięki kolizji dwóch czarnych dziur. Kolejna trzecia detekcja nastąpiła 4 stycznia 2017 roku. Zjawisko otrzymało nazwę GW170104. Zderzenie dwóch masywnych obiektów nastąpiło około 3 miliardy lat świetlnych od Ziemi - dwie czarne dziury połączyły się w jedną o masie 49 mas Słońca. Naukowcy posiadają teraz solidne dowody potwierdzające istnienie fal grawitacyjnych. 

Trzeciej detekcji dokonano podczas cyklu obserwacji, który trwa od 30 listopada 2016 roku i zakończy się już wkrótce w okresie letnim. Analiza zdobytych danych może wskazać na kolejne tego typu odkrycia. Gdy obecny cykl dobiegnie końca, obserwatorium LIGO zostanie poddane ulepszeniom, dzięki czemu stanie się jeszcze bardziej czułe i pozwoli na dalsze badania w dziedzinie astronomii fal grawitacyjnych.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj