NASA wysłała na Marsa pierwszy helikopter

Kategorie: 

Źródło:

Kontrolerzy misji MARS 2020, otrzymali pierwszy raport o stanie Ingeniuty Mars. Helikopter, wylądował na czerwonej planecie razem z łazikiem Perserverence i wkrótce może rozpocząć swoje działanie. Dane pozyskane za pośrednictwem sondy Mars Reconnaissance Orbiter, wskazują na to, że zarówno wiropłat jak i jego stacja bazowa, działają zgodnie z oczekiwaniami NASA.

 

Świadomość tego, że Ingenuity ma dużo zmagazynowanej energii na pokładzie, i jest w stanie utrzymać ogrzewanie i inne ważne funkcje, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego stanu baterii, jest kluczowe dla sukcesu misji. Obecnie, akumulatory pojazdu, są ładowane z zasilacza łazika. Po rozmieszczeniu Ingenuity na powierzchni Marsa, baterie wiropłatu będą ładowane wyłącznie przez jego własny panel słoneczny.

 

Po tym, gdy Perseverance wypuści Ingenuity na powierzchnię Marsa, helikopter rozpocznie 30-dniowe testy lotu. Jeśli Ingenuity przetrwa pierwsze marsjańskie noce, gdy temperatura spadnie do minus 130 stopni Fahrenheita, rozpocznie się prawdziwa misja tego pojazdu. Jeśli Ingenuity uda się wystartować i zawisnąć podczas pierwszego lotu, ponad 90% celów projektu zostanie zrealizowanych. Jeśli wiropłat pomyślnie wyląduje i pozostanie sprawny, można podjąć do czterech kolejnych lotów, z których każdy będzie opierał się na sukcesie poprzedniego.

Sukces Ingenuity, mógłby nadać nowy wymiar przyszłej eksploracji Czerwonej Planety. Zaawansowane robotyczne pojazdy latające, oferowałyby wyjątkowy punkt widzenia, którego nie zapewniają obecne orbitery lub łaziki i lądowniki. Jest to też potencjalny prototyp do przyszłych pojazdów latających, z których w przyszłości mogliby korzystać marsjańscy koloniści. Niezależnie od tego jak rozwinie się ta technologia, jej dalszy postęp umożliwi dostęp do nowych terenów i znacznie zwiększy naszą wiedzę na temat historii czerwonej planety.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj