Łazik Perseverance, zdołał nagrać podczas lotu na Marsa niezwykłe dźwięki kosmosu

Kategorie: 

Źródło: NASA

Łazik Perseverance, jest pierwszym pojazdem marsjańskim, który został wyposażony w mikrofon do nagrywania dźwięków otoczenia. NASA zdecydowała się przetestować jego pracę w kosmosie, podczas lotu na Marsa, czego rezultatem okazał się 60-sekundowe nagranie. Plik został następnie udostępniony w sieci na serwisie Soundcloud.

 

Nie jest to oczywiście nic spektakularnego, choćby dlatego, że próżnia przestrzeni kosmicznej jest zdecydowanie najgorszym środowiskiem dla roznoszenia się dźwięków. Nie jest to więc dźwięk pochodzący z kosmosu, a sam mikrofon, wychwytuje fale dźwiękowe przechodzące przez kadłub łazika oraz statku kosmicznego. NASA porównuje to do hałasu słyszanego w słuchawkach przewodowych, gdy drut ociera się o ubranie. To właśnie te mechaniczne wibracje wychwycił mikrofon Perseverance.

 

Nowy łazik Perseverance ma wylądować na Marsie 18 lutego 2021 roku w kraterze Jezero - obszar, w którym to zdaniem badaczy niegdyś przechodziło koryto rzeki. Główną misją łazika jest wykrywanie śladów życia i badanie historii Marsa sprzed miliardów lat. Urządzenie stanowi również część misji dostarczania próbek z powierzchni Marsa na Ziemię. Łazik, w określonych punktach będzie wykopywać skały, a następnie inne urządzenie pobierze wspomniane próbki i powróci z nimi na Ziemię.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj