Zaproponowano pierwszą koncepcję napędu warp, który nie łamie praw fizyki

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zespół fizyków przedstawił propozycję fizycznego napędu warp, opartego na koncepcji opracowanej w latach 90. Co więcej, koncepcja ta nie powinna łamać żadnych praw fizyki. Czy to oznacza, że napęd warp nie będzie już tylko tworem literatury sci-fi?

 

Współczesna technologia wciąż nie pozwala nam na dalekie podróże kosmiczne. Wysłanie człowieka na planetę w innym systemie gwiezdnym byłoby przede wszystkim bardzo kosztowne i czasochłonne, jednak największym problemem jest to, że astronauta po prostu nie dożyłby momentu, w którym ujrzałby cel swojej podróży.

 

Natomiast wysłanie grupy ludzi i reprodukcja na statku kosmicznym jest wykluczona – rozwiązanie to jest całkowicie nieopłacalne finansowo. Poza tym, podczas strasznie długiej podróży kosmicznej, zdrowie astronautów zaczęłoby się pogarszać. Różne choroby mogłyby spowodować, że statek kosmiczny dotarłby na obcą planetę z martwą załogą.

 

Dlatego naukowcy postawili sobie za cel opracowanie nowych technologii kosmicznych, które zabiorą nas do odległych światów w znacznie krótszym czasie. Jednym z pomysłów jest napęd warp, który manipuluje czasoprzestrzenią w taki sposób, aby statek kosmiczny mógł przemieszczać się szybciej od prędkości światła. Czy to jest w ogóle możliwe?

Według naukowców – jak najbardziej. Co więcej, badacze z Applied Physics, niezależnej grupy naukowców, inżynierów i wynalazców, opracowali pierwszą propozycję napędu warp, który nie powinien łamać praw fizyki. Przyjęło się, że napęd warp wymaga dużej ilości energii negatywnej skupionej w jednym miejscu i zaprzecza prawom fizyki. Jednak wspomniani naukowcy znaleźli rozwiązanie – potężne pole grawitacyjne mogłoby zastąpić energię negatywną.

 

Według tej koncepcji, statek kosmiczny z napędem warp byłby wolniejszy, ale przynajmniej jest to fizycznie możliwe do osiągnięcia. Niestety tutaj również pojawiają się pewne problemy – wywołanie zauważalnego efektu grawitacyjnego w czasoprzestrzeni wymaga masy porównywalnej do planety.

 

W najbliższym czasie z pewnością nie będziemy mogli rozpoczynać załogowych misji na obce planety w sąsiednich systemach gwiezdnych, lecz najnowsze badanie pokazuje, że napęd warp jest możliwy z naukowego punktu widzenia. Naukowcy są przekonani, że w dalekiej przyszłości napęd warp stanie się rzeczywistością.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj