Lasy amazońskie emitują więcej dwutlenku węgla niż pochłaniają

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Amazońskie lasy deszczowe, zwane przez wielu biologów „płucami planety”, w ciągu ostatniej dekady wyemitowały więcej dwutlenku węgla niż pochłonęły. Naukowcy biją na alarm i uważają, że ludzkość nie może już polegać na największym na świecie lesie tropikalnym. Praca naukowa na ten temat, została opublikowana w czasopiśmie Nature Climate.

 

Ekosystemy są kluczowym sojusznikiem w walce z emisjami dwutlenku węgla, które w 2019 roku przekroczyły 40 miliardów ton. W ciągu ostatnich 50 lat rośliny i gleba pochłonęły około 30 procent tych emisji, a oceany ponad 20 procent. Lasy deszczowe są bardziej wydajne w pochłanianiu i magazynowaniu dwutlenku węgla. Dorzecze Amazonki, jest domem dla około połowy światowych lasów deszczowych, więc ekolodzy pokładają w nich spore nadzieje.

 

Naukowcy z University of Oklahoma, California Institute of Technology, National Agronomical Institute (Francja), Copenhagen University (Dania) oraz Southwestern University of China, odkryli jednak smutną prawdę. Analizując roczne dane satelitarne, eksperci doszli do wniosku, że w latach 2010-2019 brazylijskie lasy dorzecza Amazonki uwolniły 16,6 miliarda ton węgla i pochłonęły 13,9 miliarda ton. Las deszczowy, stał się wrogiem planety i emituje znacznie więcej gazów cieplarnianych, niż pochłania. 

Póki co, badacze uważają, żę proces ten można zneutralizować, ale nie wiadomo kiedy stanie się on nieodwracalny. Badanie wykazało również, że w porównaniu z latami 2017-2018, wylesianie Amazonii przyspieszyło prawie czterokrotnie w 2019 roku. Z powodu pożarów i wyrębu, powierzchnia lasów zmniejszyła się o 3,9 miliona hektarów. Według naukowców to właśnie wylesianie, prowadzące do degradacji ekosystemów, jest przyczyną rosnącej ilości emisji CO2.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Jak tłumaczyłem to (przed 5

Jak tłumaczyłem to (przed 5 laty) 70-letniemy koledze z ochrony środowiska - to pukał się w czoło. Wnuczki z ogólniaka - to samo. Czy ja jestem - niespełna rozumu?
Teraz mam to samo, bo stwierdziłem, że ocieplenie klimatu - skończyło się w 2019 roku

Portret użytkownika r.abin

Takie "genialne" odkrycia,

Takie "genialne" odkrycia, pojawiają się - (średnio) co 60 lat. Właśnie wtedy (lontrowersyjny) ekolog Pierre Colinvaux, zauważył, że produkcji tlenu - towarzyszy akumulacja węgla (CO2=C+O2). Tylko w zakwaszonych ekosystemach (torfowiska, bagna i lasy borealne) - ma miejsce coś takiego. Najlepiej zakwaszały środowisko - aerozole siarczanowe (z wulkanów i spalania węgla). Od lat 70 u.w. spaliny są oczyszczane z siarki i emisja CO2 - rośnie. A potem alarm - że klimat się ociepla

Skomentuj