Węgorz elektryczny poraził naukowca - w imię nauki

Kategorie: 

Źródło: Steven G. Johnson/Wikimedia Commons/

Węgorze elektryczne to niesamowite stworzenia, które posiadają narządy pozwalające wytwarzać energię elektryczną. Umiejętność ta służy im do obezwładniania napastników lub ofiar i potrafi powalić zwierzęta sporych rozmiarów, w tym także człowieka. Niemiecki przyrodnik i podróżnik Alexander von Humboldt obserwował w 1800 roku, jak węgorze elektryczne atakowały konie i raziły je prądem elektrycznym.

 

Jak dotąd jeszcze nikomu nie przyszło do głowy, aby dobrowolnie narazić się na atak węgorza elektrycznego. Największe osobniki potrafią wytworzyć napięcie nawet 600 V. Atak takiej ryby na człowieka może w skrajnym przypadku doprowadzić nawet do śmierci.

 

Wyjątkiem okazał się Kenneth Catania, biolog z Uniwersytetu Vanderbilt. Naukowiec od lat prowadził eksperymenty z udziałem węgorzy elektrycznych. Skupiał się przede wszystkim na ich umiejętności rażenia prądem swoich ofiar. Aby jeszcze dokładniej zrozumieć te interesujące istoty postanowił się przekonać na własnej skórze jakie to jest uczucie zostać porażonym przez węgorza elektrycznego.

 

W tym celu wybrał jedną z mniejszych ryb, która nie jest w stanie wygenerować aż tak wysokiego napięcia. Kenneth Catania został porażony prądem o natężeniu 40-50 miliamperów i porównał atak zwierzęcia do złapania się za ogrodzenie elektryczne. Naukowiec odczuł krótki, lecz bardzo intensywny ból. W publikacji zamieszczonej na łamach Current Biology stwierdzono, że niezwykła zdolność węgorzy elektrycznych to doskonałe narzędzie do samoobrony.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj